Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  6 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Ühendus

   Autor Pealkiri: Nimi
  08/12/2005 12:57
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Nimi

  Aeg-ajalt on küsitud, et miks sisaldab Ühenduse nimi linna saksakeelset nimetust Weissenstein, mitte eestikeelset Paide.

  Üks asi on see, et praegu teadaolevate andmete põhjal sai linn siiski nime ajal, mil siia ehitati ordukindlus. Juba 1291 on linna nimetatud alamsaksa keeles Wittensten. Eestikeelne nimevorm Paide võis juba siis kasutusel olla, kuid puuduvad igasugused tõendid selle kohta, et see oleks eelnenud saksakeelsele või et saksakeelne oleks sellest tõlgitud. Linna ametlik nimetus oli Wittenstein, hiljem Weissenstein ja seda kuni EV loomiseni (ehkki nimevormi Paide võib leida juba 16. saj allikatest).

  Ühendus sai loodud selleks, et aidata kaasa Paide vanalinna korrastamisele ja taastamisele. Paide vanalinnana on säilinud nn kreisiperioodi linn. Sel ajal oli linna ametlik nimetus Weissenstein, üle poole linna elanikest olid sakslased.
  Uurides Paidega seotud ajaloolisi dokumente, tuleb paramatult otsida rohkem Weissensteini kui Paide järgi.
  Seetõttu leidsime, et selle perioodi eristamiseks ja esiletõstmiseks on kohane kasutada seda nimevormi, mis oli sel ajal enamlevinud. Seda ei ole tehtud nö peenutsemiseks ega põhjusel nagu oleks eestikeelne nimevorm kuidagi halvem. Pigem ühe ajaloolise tõsiasja tunnistamiseks – Paide kui linn tekkis ja arenes siiski valdavalt saksakeelses keskkonnas. Muidugi olid sellel omad põhjused, kuid ajaloolist fakti see ei muuda.
  Osalt mõjutas nimevalikut ka see, et Ühenduse loomisele aitas palju kaasa sadade vanade fotode uurimine ja neil enamikel esines just nimevorm Weissenstein.

  Ja teine põhjus oli muidugi see, et mittetulundusühingu nimi peab olema kuidagi eristatav. Lihtsalt Paide ei oleks öelnud midagi, Vana-Paide oleks mõjunud kuidagi … vanalt
  Sest ega eesmärk ei ole ainult vanaga tegeleda vaid vanalinna ikka areneva elu ehk siis uue teenistusse anda.
  Pealegi on selline nimi ka kuidagi intrigeeriv - et mis see weissenstein on ja siist edasi siis saabki juba vanalinnast ja Paide ajaloost rääkida.

  See siis lihtsalt omaaegse nimevaliku selgituseks. Muidugi on inimestel ikka erinevaid arvamusi, kuid ega peamine ei olegi ju nimi vaid tegemised.

  Viimati muudetud: 11/12/2005 13:46 postitaja Rainer

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein