Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  3 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Ajalugu

   Autor Pealkiri: Linnavall
  13/01/2004 10:45
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Linnavall

  Paide kunagisest linnavallist on juttu selles artiklis.

  Linnavalli väljakaevamisi ei ole siiani tehtud.
  Kuuldavasti aga leiti praeguse K-Keskuse vundamendikraavi kaevamisel mingi müürijupp, mille otstarvet ei osatud seletada. Kui tegu oli linnavalli osaga (ja see on tõenäoline, kuna just selle koha peal asus ilmselt linnamüüri üks värav), siis ehk ei olnudki tegu lihtsa valliga, millel püstistest palkidest tugev tara vaid lausa kivist müüriga.
  On keegi sellest leiust veel midagi kuulnud?

   
  27/06/2005 08:27
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Linnavall

  Praegu käivad linnas tee-ehitustööd ka Kitsal tänaval, tehakse tänava läbimurre katlamaja masuudimahutite pealt. Tegelikult taastatakse selliselt Kitsas tänav nagu ta kunagi välja nägi.
  Sellel lõigul tehtavad kaevamised on huvitavad ka selle poolest, et Kitsa tn joonel on kulgenud keskaegse linnamüüri loodeserv.  (Punase joonega tähistatud loodemüüri mööda kulgeb praegu Kitsas tänav, sinisega ümbritsetud loodebastioni asukoht on praeguse katlamaja tagune ala)

  Et kaevamised toimusid linnamüüri asukohal, käisin Jaak Salmari kutsel igaks juhuks kohapeal vaatamas ja pilti tegemas.

  17. juunil leidsid töömehed kaevetööde lääneotsas ühe paekivimüüri (sinine) ja 21. juunil kohe Väike-Aia tn ääres, maja nr 24 põhjaotsas teise (punane).  Et see osa tänavast jääb just kunagise linnamüür peale, kinnitab 1683. aastast pärit nn Waxelbergi kaart:  See on praeguse Väike-Aia ja Kitsa tn ristumispiirkond.
  Orienteerimiseks kaardil: all vasakul on kiriku asukoht, all paremal Vallimäe edelabastioni nurk, sellest paremal kindluse lääneküljel asunud pikk hobusetall (Tallinna tänavat siis veel polnud), tumedemaks tehtud tänav bastioni ja talli vahelt on Kitsa tn algus, mis esimesena läheb üle Väike-Aia tn, seejärel keerab suurema joonena vasakule. See joon tähistab kunagist linnamüüri ja selle taga olnud kraavi.
  Sellel vasakule (ehk lõunasse) kulgeval joonel ehk ilmselt kunagise linnamüüri vallil, oli 18. sajandil üks tänav, mis kadus juba 19. sajandil. See tänav asus praeguse Suur-Aia ja Aiavilja tn vahel (läks üle Pärnu tn umbes praeguse puust haiglahoone kohal, sealt üle praeguse staadioni kuni Põllu tn käändeni).  1785. aasta kaart. Kitsas tn on sinine, Väike-Aia  ja Suur-Aia joon roheline (Suur-Aia lõppes sel ajal Põllu tn algusega, tänava pikendus hiljem peale joonistatud), Pärnu tn lilla. Praeguseks kadunud tänav, ehk linnamüüri läänejoon on punane. Nagu näha kulges see lõunasse Põllu tn kurvini, Aiavilja tn jääb palju rohkem läände (vasakule).

  Praegusele kaardile kantuna markeeruks müüri loodeosa järgmiselt:  (Linnamüüri läänevärav jääks seega Pärnu tn-le, kuskile puust haiglahoone idanurga ette.)

  Nüüd siis lähemalt neist müürileidudest.  Sinisel kohal leitud müüri mul näha ei õnnestunud (oli selleks ajaks juba kinni aetud). Töömeeste sõnul oli tegu kahe paralleelse müüriga, mis asusid maapinnas suht kõrgel, mitte väga kõrged ja u 40 cm laiad. Nagu näha, müürid kulges risti linnamüüri joonega, seetõttu ei saanud kindlasti olla osa müürist, kui siis ehk mingist bastionirajatisest.
  Müüri asukoht ja mõõdud viitavad aga pigem mingi hoone vundamendile.

  Kuni 20. sajandini pole sel kohal maja olnud.
  Ühelt 1930-te kaardilt aga leidsin just sel asukohal ühe hoone (punase noolega).  Seega on pigem siiski tegu hoone vundamendiga.

  Sinine nool osundab teisele müürileiule. Ka selle asukohas on asunud hoone.
  Juba ühelt 1844. aasta kaardilt on seda hoonet näha:  21. juunil kohal käies selgus, et V-Aia tn lähedalt on leitud müürijupp oli selleks ajaks oli juba peaaegu täiesti kinni aetud. Paekivimüürist oli näha veel u 3-4 kihti, mis olid pinnasest u pool meetrit allpool. Näha oli ka lubjasegu kivide vahel.
  Töödejuhataja ütles, et nemad kaevasid 2,6 m sügavuselt. Sellest natuke kõrgemalt algas paks müür. Seega müüri kõrgus u 2 m.
  Müür algab Väike-Aia 24 majaseinast u 4,5 m kauguselt, müüri serv lõppes kraavi lõunapoolsel serval. Täpne siht on kaevurakke läänepoolsest servast Pärdi kivi poole. Müüri paksus oli u 1,5-2 m. Müür jätkus põhja suunas, kraavi laiusest edasi.

  Ehkki selline 2 meetri kõrgune (sügavune) ja 2 m laiune müür tekitas veidi elevust, on tõenäolisem siiski, et tegu on mingi 19. sajandil ehitatud hoone vundamendi ja keldrimüüriga (2 m sügavused keldrid pole Paide vanade majade alla mingi haruldus).

  Nii et linnamüüri osas, mis on kaartide abil kõige paremini tuvastatav, ei ole nende kaevamiste käigus kahjuks midagi linnamüüriga seotut ilmselt siiski leitud. 

  Ja lõpuks ka mõned fotod Väike-Aia tn äärsest müürijupist ja selle asukohast:

  http://www.weissenstein.ee/pildid/thumbnails.php?album=36

   
  21/07/2005 13:54
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Linnavall

  Ilmselt oleks olnud palju tahta, et see müürijupp oleks kuidagi kõigile näha jäänud?!
  EP

   
  16/08/2005 23:29
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Linnavall

  Natuke vahekokkuvõtet linnamüüri teemal:

  http://www.weissenstein.ee/myyr/

   
  17/08/2005 10:44
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Linnavall

  Sellest, et loogilisem olnuks, kui linnamüür oleks pööranud kindluse kagubastionist väljapoole mitte sissepoole, mistõttu ta poleks võinud kulgeda mööda Rüütli tänavat:

  Kuna bastionite süsteemi ehitusega alustati u 1583 ja mingis osas oldi töödega valmis 1587-ks (vt Kalle Krooni artiklit siit Ajaloo rubriigist) ja et linnamüür võis olla rajatud varem, siis ei pidanud linnamüür algselt arvestama hilisemate laiemate bastionitega. Kuna enne bastionite süsteemi asusid kindluse vallid oluliselt kitsamal alal, siis kindlusest lähtuvalt võis linnamüür ka mööda praegust Rüütli tn-t kulgeda.

  Samas on selge, et 1620 aasta joonised linnavallist viitavad siiski sellele nagu oleks müür kulgenud Rüütli tn-st rohkem idas. Erinevalt läänevallist on idavalli täpne asukoht seega hetkel ebaselge.

  Viimati muudetud: 18/08/2005 20:49 postitaja Rainer

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein