Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  2 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Ajalugu

   Autor Pealkiri: 1696
  18/05/2006 10:50
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  1696

  310 aastat tagasi oli paidelastel põhjust võidutseda. Linn oli saanud taas vabaks, kuna kindralkuberner de la Gardie oli 14. mail 1696 andnud korralduse arvata Paide linn välja Rootsi riigi ja Mäo mõisa vahel sõlmitud rendilepingust. Paide linna ja Rootsi riigi vahel pidi sõlmitama eraldi leping, mis tähendas, et Mäo mõisnikul ei olnud enam mingisugust võimu linna ja selle kodanike üle.

  Nii oli tänu paidelaste visale võitlusele taastatud (ehkki sel korral lühikeseks ajaks) täiel määral Paide linnaõiguste kehtivus.

  Natuke taustaks paljudele juba teadaolevaid fakte:

  Linnaõigused oli Paide saanud teatavasti 1291. aastal. Peale Liivi ja sellele järgnenud Rootsi-Poola sõja hävitustööd oli linn laastatud, kuid Paide linnaõigusi kinnitasid kõik Rootsi monarhid isegi pärast seda kui linna 1636. aastal anti Mäo mõisa alluvusse. See alluvussuhe tähendas, et paidelastele tehti tõsiseid takistusi linnaprivileegidest tulenevate õiguste teostamisel, kuid privileege endid ei seatud kunagi kahtluse alla. Alates 1670-test pidasid paidelased mõisaga kohtuvaidlusi, mille käigus 28. mail 1689 saavutasid paidelased võidu von Ferseni üle. Kuid see ei tähendanud veel mõisa alluvusest vabanemist, see vaid mõistis hukka mõisniku omavoli linnakodanike kallal. Kuid see andis aluse edasiseks edu toonud sammuks. Täielik võit saabus 14. mail 1696, seega täpselt 60 aastat peale mõisa alla sattumist.

  Kahjuks ei kestnud taastatud vabadus kaua. Peale Põhjasõda läks uuesti maatasa tehtud ja Venemaale küüditatud elanikkonnaga Paide koos kogu Eestimaaga 1710. aastal Vene võimu alla, mil tülid mõisaga said uue alguse. Nimelt oli Vene riik taastanud kõik Balti aadli rootsiaegsed õigused (nende poolehoiu võitmise nimel), mida aadelkond muidugi mõista tõlgendas maksimaalselt enda kasuks. See tähendas, et Paide puhul ei tahetud lähtuda mitte Rootsi riigi hilisest, nn reduktsiooniaegsest õigusest, mil Paide oli saanud vabaks, vaid sellele eelnevast.

  Linn hakkas taas kohut käima, kuid 1725. aasta septembril otsustas Tallinna Õuekohus lõplikult, et Paide antakse Mäo mõisale tagasi. Kohtuvaidlused sellega ei lõppenud, need jätkusid veel 1730-tel, kus muuseas paidelaste esindajaks oli seesama Christoph Negelin (nüüd juba vana mees), kes juba 1680-tel oli käinud paidelaste supliigiga Stockholmis kuninglikus kantseleis, mis tookord paidelastele võidu tõi. Kuid seekordne kohtuvõitlus lõppes 1734. aastal kaotusega. Paide pidi ootamata 1783. aastani, mil Katarina II kubermangureform taastas ootamatult Paide linnaprivileegid.

  Siiski, 310 aastat tagasi mais olid selle linna kodanike jaoks üle väga pika aja saabunud rõõmsad päevad.

  Viimati muudetud: 28/05/2006 00:00 postitaja Rainer

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein