Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  3 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Ajalugu

   Autor Pealkiri: Raimond Valgre
  29/03/2006 17:55
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Raimond Valgre

  Paljudele on teada see, et Raimond Valgre on ühe, varasema perioodi oma elust, veetnud Paide linnas. Sel ajal küll mitte Valgrena vaid perenimega Tiisel (nime muutis ta 1937. aastal).

  Ta sündis 7. oktoobril 1913 Riisiperes. 1920. aastal tuli tema pere Paide, kus ta jätkas algkoolis õppimist. Paide algkool asus sel ajal teatavasti praeguses kohtumajas, Tallinna 18. Vahepeal oli Tiiselite pere elanud ka Raplas, kuid Riigiarhiivis olevate fotode juurde tehtud märkmete põhjal võiks arvata, et Paides on nad elanud samuti mingil varasemal perioodil, enne Raimondi algkooli-aega.


  Perekond Tiisel 1918. aastal Paides
  Kõik fotod pärit Riigiarhiivist  Raimond koos isa ja emaga Paides


  Tema isa, Johannes Tiisel oli pärit Järvamaalt, Esna vallast. Ema nimi oli Elisabeth, ka Linda. Isal oli Paides saapatööstus, üsna lähedal Raimondi koolile, praeguses politseimajas (Tallinna 12).


  Johannes Tiiseli saapatöökoda Tallinna tänav 12


  Riigiarhiivis leidub üks dokument, kus on Johannes Tiiselile tuletatud meelde kohustust tasuda ravikindlustusmakseid.
  Kahjuks ei ole mulle täpselt teada, kus perekond Tiisel Paides elas. Mainitud on nii Tallinna kui Pärnu tänavat, kui keegi teab täpsemalt, siis oleksin väga tänulik, kui teada annaksite.
  Paides alustas Raimond ka oma klaveriõpinguid, tema õpetajaks oli Pertel, kellest ma samuti kahjuks rohkem midagi ei tea. Nende õpingute kohta on kirjutatud niipalju, et õpilane ei olnud eriti usin, sest ta veetis suurema osa ajast klaveril improviseerides ning tuttavaid viise mängides, kui etüüde harjutades.
  Raamatus “Muinaslugu muusikas” on avaldatud ka Raimond Valgre autobiograafiline koomiks, kus on mh mainitud seda eluperioodi, kui ta elas Paides, joonistatud on ka Paide vallitorni ja kirikut.


  Vaata suuremat pilti


  Ka hilisemal ajal käis ta kindlasti Paides, siin elas tema onu (isa vend) Eduard Tiisel, kellel oli samuti siin oma kingaäri. Riigiarhiivis leiduvate dokumentide põhjal asus see Tallinna 1 majas (kiriku kõrval), kus Eduard Tiisel ka elas. Dokumentidest on näha, et tema saapatööstus oli ravikindlustuse all juba 1926. aastast alates. Sellesama ravikindlustusmakse teadete mitteesitamise tõttu tekkisid tal aga probleemid, mis viisid selleni, et 28. novembril 1932. aastal karistati teda 6 kroonise trahvi või kolmepäevase arestiga. Järgmisel aastal, 8. oktoobril teatas Eduard Tiisel, et ta on oma äri sulgenud. Samas, ühelt fotolt on näha, et mingil perioodil oli ka Pikk 2 majas Tiiseli kingaparanduse äri, seega võimalik, et ta siiski jätkas oma äri hiljem. Igatahes 22. novembril 1944 arreteeriti Eduard Tiisel nõukogudevastase agitatsiooni pärast, sel ajal oli tema elukohaks Tallinna 18. Selles majas asus muide Epneri saapatööstus, mistõttu pole võimatu, et Eduard Tiisel seal ka oma erialast tegevust oli jätkanud.

  Raimond Valgre Paideskäigust 1930-tel on ka üks foto:


  R. Valgre ja E. Raud Paide vallimäel


  Tiiselite kohta on teada ka see, et 1927. aastal lõpetas Paide gümnaasiumi kolmandas lennus kooli Lisanna Tiisel.

  Rohkem teavet ei ole hetkel kahjuks kätte sattunud, nagu öeldud – kui keegi saab lisada midagi, olen väga tänulik.

   

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein