Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  1 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Ajalugu

   Autor Pealkiri: Paide-Mäo
  25/03/2006 21:27
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Paide-Mäo

  Täna, tegelikult ilmselt üsna ebasobival ajal, kuna lumi on paks, otsustasime, et proovime minna otse Vallimäelt Mäosse ja muidugi mitte mööda maanteed vaid pikki Vodja jõge. Tegelikult oli siin ka see tagamõte, et väidetavalt on vanal ajal selles sihis läinudki otsetee Paidest Mäo mõisa. Richard Viidalepp mainis seda teed oma 1985. a “Võitleva Sõna” artiklis, kus oli juttu A. von Gerneti poolt 1892. aastal peetud kõnest Paide ajaloost. Selles kirjutas hr Viidalepp: “Oma mälestustes lisan, et veel 70 aastat tagasi (näiteks 1915. aasta paiku) oli selgesti näha tee Paide ja Mäo mõisa vahel. Tõeline tee see muidugi polnud, küll aga vahepealseist lepikuist ja metsatukkadest otsejoones läbi raiutud rada ehk siht, mis läks Vallitorni kohalt joonelt mõisa poole. Rada oli näha juba Vallimäe nurgalt. Eriti ilmekalt Vallitorni ülemiselt korruselt. Millal ja miks niisugune rada raiuti, sellele ma pole seletust leidnud.”

  Sellise tee olemasolu kinnitab ka üks 1603. aastal Jacobus Lauruse valmistatud gravüür Paide vallutamisest poolakate poolt 27. septembril 1602.


  Pilt pärit raamatust “Eesti Rahva Ajalugu”
  Vaata suuremat pilti


  Seal on märgitud just Vallimäe kirdenurgast üle jõe läinud soosild kui Tallinna tee. See siht võis sel ajal viia siis otse Mäo mõisa ehk Tallinn-Tartu teele. Kas sellel ajal oli olemas see Paide-Mäo maantee, mida praegugi kasutame, seda ei oska öelda. On ju teada, et mitte alati ei ole Tallinna poole liigeldud mitte seda teed mööda. Päris vanal ajal (nii Jüriöö ülestõusu aegu) läks Paidest tee Tallinna ju hoopis teist kaudu: Väätsa-Piiumetsa-Vahastu-Kuimetsa-Kose kaudu.
  Igatahes 1700. a kaardil on juba praegune Paide-Mäo maantee märgitud.


  Kaart Kalle Kroonilt
  Vaata suuremat plakatit


  Näib aga, et teine ja vanem, otsetee Mäo mõisa võis sellegipoolest olla veel hiljemgi kasutusel.

  Suvisel ajal võib olla tegu üldiselt üsna märja piirkonnaga. Ehkki seda ala on 20. sajandil kuivendatud, läheb üks siht Paidest Mäosse siiski väga märgade alade vahelt läbi. Talvel oli muidugi teine asi, maa oli külmunud ja selle läbimine palju kergem.

  Täna võttis see tee igatahes naha korralikult märjaks. Lumi oli lagedamatel kohtadel üle põlve, jõele lähemal võsastikus siiski mitte üle poole sääre. Vodja jõgi on ilus käänuline, kohati väga madal. Paistab, et selle ääres tegutseb palju kopraid. Mitmed puud olid ilmselt täna langetatud, öösel sadanud lumi polnud veel “saepuru” katnud. Koprarajad puudest ja pesaaukudest kuni jõeni oli kõvaks tallatud, kohati lausa jääs. Mõnes kohas oli nende liiklemine nii tegus olnud, et näha oli nii kahe-, kolme- kui isegi nelja “tee” ristmikke. Kui olime jõudnud nn Opmanni krundi heinamaa põhjapoolse otsani, siis hakkasid kobraste jäljed vähemaks jääma. Muide, umbes sellel kohal aga rohkem Sillaotsa pool on üks kõrgem koht, kus praegu asuvad endised teedevalitsuse rajatised. Legendide kohaselt olnud seal kunagine linnamägi, veel 1930-tel olnud seal üks vana kaevukoht. Ka on teada, et kuskilt sealt läinud läbi üks rootsiaegne sõjatee, mis toetunud maase taotud pakkudele. Meie aga neile aladele ei kaldunud vaid püüdsime rohkem jõe ligi hoida, esiteks et mitte väga eksida ja et püsida sellel kunagisel arvataval otseteel. Ka siis kui jõudsime juba nn Ristimäe lagendiku juurde, jätkasime teed jõe äärt pidi ja varsti hakkasime astuma mööd rebase tallatud rada täpselt jõe kaldal. Siin oli taas näha kobraste ilmselt mõnevõrra kaugemast ajast pärit aktiivset tegevust – jõest oli risti-rästi üle langetatud nii palju puid, et poleks olnud kuigi raske mistahes kohal jõge ületada.

  Sedasi võsas pikki jõeäärt astudes jõudsime Kala ja Jõela kinnistuni, milleni viib tee Tallinn-Tartu maanteelt. Ausalt öeldes olime nii läbi, et loobusime jõe jälitamisest ja Mäoni läksime juba mööda kenasti puhtakslükatud teed mööda. Samas sihis võis minna ka vana otsetee, minnes otse mõisa suunas.

  Igatahes sai saab sedasi otse Paidest Mäosse küll. Võib arvata, et umbes sellist rada mööda, ilma et oleks olnud vaja jõge ületada, võis see kunagine otsetee kulgeda. Märksin selle ühele 1930-te aastate kaardile. Oleks huvitav teada, kui kellelgi on rohkem teada sellest kunagisest otseteest Paide ja Mäo mõisa vahel.


  Kaart Maa-Ameti veebist
  Vaata suuremat plakatit

  Viimati muudetud: 25/03/2006 21:52 postitaja Rainer

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein