Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  3 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Ajalugu

   Autor Pealkiri: Weissensteini vapp ja lipp?
  11/11/2005 19:10
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Weissensteini vapp ja lipp?

  Paide linna vapil kasutatud Vallitorni motiiv on üldteada andmetel pärit vähemalt 1441. aastast. Ilmselt ei olnud siiski veel tegu linna vapiga, kuna 15. sajandil Vana-Liivimaa linnad veel vappe ei tundnud, Tallinn oli esimene linn, kus 15. saj lõpul linnavapp kasutusele võeti. Seega ilmselt on tegu linnapitsatiga, mida kasutati keskajal ka Liivimaa linnades.
  Selle kohta, kas Paidel ka oma lipp oli, ei ole mina kahjuks midagi kuulnud.

  Kui Paide linnaõigused Vene keisrinna Katarina II poolt 1783. aastal taas kinnitati, siis üsna varsti kinnitati ka linna vapp.
  4. oktoobril 1788. aastal võeti vastu seadus Riia, Reveli ja Viiburgi kubermangude linnade vappide kohta (sel ajal kuulus Paide Reveli kubermangu, mõni aasta hiljem nimetati see ümber Eestimaa kubermanguks). Seaduses on Paide vapi kohta märgitud: “hõbedasel väljal rohelisel maal kuldne torn, mille kahel pool kaks kilpi.” Avaldatud Täielikus Seaduste Kogus (в Полном собрании законов  №16715 all).

  Seega sel ajal kinnitatud linnavapp nägi välja peaaegu samasugune kui praegu. Värvid olid ainult mõnevõrra teised. Tekstist võiks järeldad, et torni külgedel ei asunud mitte paekivid vaid kilbid.

  Venemaa Veksilloloogia ja Heraldika Keskusest saatis Viktor Lomantsov pildi seaduse juurde kuulunud vapist:  Ja siin on Viktori rekonstruktsioon seaduses nimetatud värvilahenduste põhjal:  Pildi järgi paistab, et torni külgedel on siiski kivid nagu praeguselgi vapil, mitte kilbid nagu seaduses toodud kirjeldusest võiks järeldada.

  Muuhulgas saaks siit tuletada ka kreisilinn Paide värvid: valge (hõbedasest), kollane (kuldsest) ja roheline.
  Kui nende põhjal trikoloor kujundada, siis polegi tulemus halb, tundub kuidagi kenamgi kui praegune sümboolika:  Muidugi ei tea ma hetkel, kas äkki ei olnud linnavärvid hoopis teised. Aga karta on, et neid pigem ei olnudki. Ainsad seega need, mis vapil olid.

  Vaatasin huvi pärast ka üle maailma lippude värvid.
  Aadressil http://www.flags.net saab teha otsingu määrates lipu kujunduse ja värvid.
  Võtsin trikoloori ja valge, kollase, rohelise.
  Tulemus oli selline:  Vaata suuremat pilti


  Seega päris samasugust lippu maailmas hetkel ei ole.
  Kõige sarnasem oleks Kesk-Aafrika Vabariigi ja ühe Hispaania omavalitsuse lipp. Aga siiski mitte kattuvad.

  Aga vähemalt selline idee: Weissensteini ehk vanalinna lipuvärvid ja natuke praegusest erinev vanalinna vapp

  Üleüldse: kui kellelgi on ideid Paide vanalinna sümboolika osas, siis on need väga teretulnud.

  Viimati muudetud: 13/11/2005 12:26 postitaja Rainer
  14/11/2005 21:34
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Weissensteini vapp ja lipp?

  1788 kinnitatud vapil on Vallitorn ilmselgelt kummalise välimusega. Vähetõenäoline, et see kujutas tegelikku olukorda. Võibolla on tegu lihtsalt linnakodanike poolt antud kirjelduse põhjal tehtud joonistusega, mille autor polnud Paide Pikka Hermanni ise näinudki.

  Igatahes juba ühel 1816. aasta lepingul on linnapitsati jäljend, mis kujutab hoopis teistsugust torni, sellist mis esineb ka praegusel vapil (kõik fotod pärit Ajalooarhiivis hoitavatest dokumentidest):  vt suuremat fotot


  Samasugune pitsati jäljend ühel 1818. a dokumendil:  Veel üks 1878. aastast:  Ja üks venekeelne 1894. aastast:  Siia juurde ka vapiga pitsati jäljend 1940. aastast:  Ja samas aastast pärit tempelmark:  20. saj alguses oli igatahes kreisilinn Weissensteini vapp selline:

  Viimati muudetud: 14/11/2005 21:42 postitaja Rainer
  15/11/2005 20:06
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Weissensteini vapp ja lipp?

  Täna juhtus nii, et sain lehitseda 1991. aastal uuesti välja antud 1900. a raamatut, mille pealkirja võiks tõlkida “Vene Impeeriumi linnade, kubermangude, oblastite ja mõisade vapid, kantud täielikku seaduste kogusse aastatel 1649 kuni 1900.” Autor P.P. von Winkler.

  Raamatus on esitatud ka samasugune Paide vapp nagu Viktor Lomantsevi poolt saadetud, mis avaldatud Täielikus Seaduste Kogus nr 16715 all. Seega oli selline vapp kasutusel kuni aastani 1900. Võibolla oli pitsatitel kasutatud vallitorni kujutis kogu aeg olnud teistsugune kui vapil. Raamatus on erinevalt seaduse tekstist mainitud, et torni külgedel on kivid (mitte kilbid). Samuti on märgitud, et tegu on “vana vapiga” ehk sellisega, mis pärit vene ajale eelnenud ajast.

  Raamatus on esitatud ka mõnede vapivärvide seletused. Näiteks kuldne kujutavat jõukust, õiglust ja suuremeelsust. Hõbedane aga puhtust ja süütust. Roheline paistab viitavat üldiselt lootusele ja rõõmule. Paide vapi puhul muidugi vaevalt, et see muud kui lihtsalt rohelist maad tähistas, millel torn seisis.
  Märgitud on ka seda, et Vene impeeriumis korrastati vapindust 1730, 1737, 1767, 1776, 1778, 1779, 1781, 1783, 1785, 1788, 18790, 1799, 1800 jne. seadustega. Seejuures just 1788. a seaduses (mis Paide vappi puudutas) oli nõutud värvilise vapikavandi esitamist.

   
  16/11/2005 22:40
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Weissensteini vapp ja lipp?

  Lõpuks tuli meelde, kus ma olin näinud varasemat Vallitorniga linnapitsatit.
  Tegu on krahv Mellini Liivimaa atlase kaardiga, millel on Järvamaa juures Krause 1790. aastate joonistus Oldenbockumi auks loodud mälestusmärgist (Oldenbockumist lähemalt siit: http://www.weissenstein.ee/forum.php?forum=4&fpage=1&msg=137).


  (foto erakogust)

  Kuna pilt on pärit 1790-test ja kujutatud on 1560. aastal toimunud sündmuse kohta loodud mälestusmärki (mis ilmselt jäigi illustratsiooniks), siis on siin üsna tõenäoliselt kujutatud 1788. a seadusele eelnevat Paide sümboolikat. Tegu ei ole veel vapiga vaid nagu kirjas: Linnapitsatiga (Siegel der Stadt Wesenstein). Seega võib siin olla kujutatud koguni keskaegset või Liivi sõja aegset Paide linnapitsatit.

  Seejuures tundub, et torn on siin samasugune, kui ühel Stavenhageni gravüüril, mis on ilmselt tehtud teiste samasuguste 17. saj alguse illustratsioonide põhjal keskaegsest Wittensteinist:


  (foto Järvamaa Muuseumist)

  Selle põhjal ei tundugi muidugi 1788. a seadusega kinnitatud torni kuju väga kummaline. Pigem paistab, et praegune ja 19. saj pitsatitel kujutatud torn ei ole väga sarnane tornile, mida kujutasid 16. saj illustratsioonid ja ilmselt ka linnapitsat. Mis polegi ju kummaline, kuna 18. saj lõpu joonistustel (vt näiteks seda (pärit Ajalooarhiivist) 1799. a joonistust: http://www.weissenstein.ee/modules/picofday/images/1799.jpg) on torn juba ilma tiputa. Praegusele kujule ja 19. saj pitsatitele sarnaselt restaureeritigi torn ju alles 1895-1987. a tööde käigus, mis teatavasti ei järginud algseid lahendusi just väga täpselt.

  See võib aga tähendada, et 1788. a seadusega kinnitatud linnavapilt kujutatud torn ei olnud sugugi kellegi fantaasia, vaid pigem järgis täpselt varasemat, linnapitsatil kujutatud torni. Sellist, mis eksisteeris Liivi sõja ajal ja võibolla oli tipust kannatada saanud 1636. aastaks, kui Paide kindlus kanti Rootsi kindluste nimekirjast maha. Mis tähendaks, et selline linnavapil olnud sümbol ulatubki keskaega.

  Viimati muudetud: 17/11/2005 09:17 postitaja Rainer
  23/11/2005 11:05
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Weissensteini vapp ja lipp?

  Veel üks pilt tornist.
  Pilt on pärit erakogust, ühest 1906. aastal valminud fotoalbumist. Selle pildi juurde on kirjutatud, et ta on joonistatud 1799. aastal E. Körberi poolt ühe varasema pildi põhjal.
  Eduard Körber oli Võnnu pastor ning muinsushuviline. Kahjuks ei ole praegu teada, mille põhjal 1799 selline pilt valmis, ei ole ka selge, kuivõrd täpseks seda võiks pidada.  Vaade kindlusele lääne poolt (praeguselt Tallinna tänavalt).
  Nagu näha, torn on ilma katuseta. Torni otsa näib olevat ehitatud hoopis mingi maja, mis oli ilmselt vajalik valvuritele.

  Viimati muudetud: 23/11/2005 11:06 postitaja Rainer
  15/12/2005 13:42
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Weissensteini vapp ja lipp?

  Rahvusraamatukogust õnnestus saada üks parun von Ungern-Sternbergi artikkel, kus on mh pilt 1531. a pärit Paide linnapitsatist.  Pitsatil on ladina keeles kirjas "Burgensium de Wittenstens'", mis peaks tähendama "Paide linnakodanike".
  Võimalik aga, et tekst on hoopis sedapidi: "S' burgensium de Wittensten". Sellisel juhul oleks täht S lühend sõnast Sigillium ehk pitsat (selliselt ülakomaga lühendamine on sõna sigillum puhul pitsatitel tavaline). Sellisel juhul tuleks tõlkida "Paide linnakodanike pitsat".
  /tänud tõlkeabi eest Ivo Volt'ile/

  Igatahes on tegu linnapitsatiga, mida 16. sajandi alguses on kasutanud Paide bürgermeister ehk meie mõistes linnapea.

  Pitsatil kujutatud torn on erinev kreisilinna vapil kujutatust ja rohkem sarnane praegusel vapil kujutatuga.

  Viimati muudetud: 15/12/2005 13:45 postitaja Rainer

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein