Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  1 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Ajalugu

   Autor Pealkiri: Kodanike Klubi esimene maja
  25/10/2005 21:38
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Kodanike Klubi esimene maja

  Paide esimeseks seltsiks on 1796. aastal asutatud Paide Kodanikkude Klubi (Bürgerliche Einigkeit, hiljem rahvasuus Bürgermusse). Tegu oli pigem seltskonnaüritusi korraldava klubiga, mis koosnes kuni tegevuse lõpetamiseni EV iseseisvuse lõppemisel sakslastest.
  Sellest ja teistest Paide seltsidest on teinud oma 1935. aastal ilmunud raamatus “Paide seltskondliku elu arenemisteelt” hea ülevaate V. Krabi (vt http://www.weissenstein.ee/articles.php?id=39). Muuhulgas on ta maininud, et aastal 1810 asus klubi pottsepp Johann Löschi majas, mille asukohaks nimetab ta Tallinna 11. Selles majas asus klubi u 1850-te aastateni. Ei ole teada, kas Löschi maja oli just klubi esimeseks asukohaks. Kuna üürileping on pärit just 1810. aastast, seega sõlmitud 14 aastat peale seltsi asutamist, siis võiks arvata, et Löschi majja koliti alles siis ja et varem oldi mõnes teises majas. Ei ole ju tõenäoline, et klubi nii kaua ilma oma ruumideta tegutses. Samas on teada, et Lösch omandas selle krundi just klubi asutamise ajal, aastal 1796, nii et tema majas võidi asuda juba klubi asutamisel. Igatahes on esimese Paide klubi esimeseks teadaolevaks asukohaks pottsepp Löschi maja Tallinna tänaval. Klubi viimaseks asukohaks on teatavasti alates 1867. aastast Rüütli 2.

  Löschi maja täpse asukoha määratlemine ei olegi väga lihtne. Krabi poolt pakutud nr 11 määrab asukoha üsna täpselt, mitte aga sajaprotsendilise täpsusega, kuna majade numbrid on aja jooksul muutunud. Lisaks on mõned praegused majad ehitatud nende asemele, mis klubi tegevuse ajal Tallinna tänava ääres asusid. Praegune Tallinna 11 on suhteliselt väike, otsaga Tallinna tänava poole olev, nn noortemaja. Nagu altpoolt, kaardimaterjalilt näha, ei olnud praegune Tallinna 11 endisaegne Löschi maja.

  1902. a Paide Teataja andmetel kuulus alates 1796. aastast Löschile Tallinna tänava idaküljel krunt nr 37. Ajalooarhiivis asub krunt nr 37 toimik, millele on märgitud ka krundi varasem number: 13 ning hilisem: 38.


  fotod tehtud Ajalooarhiivis


  Neid kaht allikat kõrvutates võib krundi omanikud reastada järgmiselt: 1754 Öhlert, seejärel (aasta pole teada) Öhmann, 1796 Johann Christoph Lösch, 1824 Weber, 1837 Neumann, 1841 Bergfeldt, seejärel (aasta pole teada) Silsky.
  Et Löschi krundi varasem number oli 13, siis viis see ka mõtted praeguse Tallinna 13 peale, mis oma esinduslikkusega näis klubihooneks sobivam. Kuid ka see esialgne oletus ei osutunud õigeks.

  Otsida tuli igatahes Tallinna tänava idaküljelt, umbes praguse Tallinna 11 lähedalt.

  18. sajandi esimese poole kaartidel ei ole sellel kohal veel hooneid märgitud.  1790. a kaart Ajalooarhiivist


  1790. a kaardil on praegusest Tallinna 11-st veidi lõuna pool üks L-kujuline hoone. Krunt nagu näha on väga suur, sellel asuvad praegu Tallinna 3, 5, 9 ja 11.
  Kaardil olev maja asus ilmselt praeguse Tallinna 5 põhjapoolse osa all ja ulatus sellest ka natuke põhja poole. Praeguse hoone all asub ida-lääne suunas kelder, mis algselt ilmselt asuski esialgse maja all.

  Tallinna 13 hoone on juba ehitatud ja näib põhiplaanilt olevat sama, mis praegu.  1848. a kaart Ajalooarhiivist


  Sellel, 1848. aasta kaardil on L-kujulise maja kõrvale tekkinud ka kõrvalhoone. See ei ole aga siiski sama maja, mis asub praegu Tallinna 11 aadressil (noortemaja). Praegune Tallinna 11 asub rohkem põhja pool, täiesti Vallimäele viiva tee ääres, kaardil olev maja sellest veidi lõuna pool.
  Muid ehitisi krundil endiselt ei ole.
  Sellelt kaardilt on selgelt näha, et L-kujuline hoone kannab numbrit 13 ja on seega Löschi maja ehk Kodanike Klubi asukoht. Huvitav on näha, et selle maja tänavpoolne osa on värvitud punakaks, mis tähendab, et see oli kivist. Ilmselt seetõttu oli ta ka esinduslikum kui mitmed teised kodanike majad.

  Praeguse Tallinna 13 juurde (kaardil nr 14) on juba ehitatud mitmeid juurdeehitisi, millest üks pikk, Vallimäe tee ääres asunud hoone on praeguseks kadunud.
  Umbes sel ajal, 1850-tel tehti Mühlenhauseni projektide järgi Paide mitmetele majadele sammasportikused (nt kaubahoov Pikk 1 – praegune majatarvete kauplus). Ilmselt millalgi sel ajal ehitati see ka Tallinna 13 hoonele.  1871. a kaart Rahvusraamatukogust


  1871. a kaardilt on kõik krunt nr 37 majad kadunud. Ei ole teada, mis selle põhjuseks võis olla, võibolla tulekahju. Kodanike Klubi asuski 1850-tel uude majja, Vee tänavale. Võibolla oligi põhjuseks Tallinna tänava krunt 13 asunud maja hävimine.

  Praegune Tallinna 13 on aga endiselt alles.  1930-te kaart pr Utsalilt


  Sellelt, 1930-te aastate kaardil on näha Vallimäele viiva tee ääres praegust noortemaja, mis seega peab olema ehitatud ajavahemikus 1871-1930.

  Endise Tallinna 13 asemele on ehitatud uus kahekordne puuhoone, mis sel ajal ilmselt kandiski numbrit 11. Maja asus praeguse parkla alal, see lammutati 1960-tel.


  Tallinna 11 enne II maailmasõda, foto Järvamaa Muuseumist


  Löschile kuulunud krundile on ehitatud ka praegune Tallinna 3/5, mis peab seega samuti olema ehitatud ilmselt millalgi 19. saj viimasel veerandil.

  Esimene teadaolev Kodanike Klubi maja ei ole seega säilinud. Tema asukohal tervikuna ei ole praegu ühtegi hoonet. Ainus samast ajast pärit ja läheduses asuv maja on praegune Tallinna 13 (tavanditeenus ja Puuetega Inimeste Koda), mis tõenäoliselt on suures osas säilinud algsel kujul, ehkki selle mõningased ümberehitused koos tema sammasportikus on pärit 19. sajandi keskpaigast. Samas on sammasportikusega puitmaja Paidele väga iseloomulik.

  Viimati muudetud: 10/11/2005 16:22 postitaja Rainer

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein