Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  2 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Ajalugu

   Autor Pealkiri: Hupeli maja
  11/05/2005 21:48
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Hupeli maja

  Hupelist lähemalt siit: http://www.weissenstein.ee/articles.php?id=45


  Muinsuskaitseameti arhiivist saadud kaardid ja muud materjalid aitasid veelgi kinnitada, et Hupelile kuulus praegune Kalevite Kodu.

  1785. aasta kaardil on selle maja krundinumbriks 30. Kaardi spetsifikatsioonis on märgitud, et maja omanik on “Weissgerber Pormann” (ehks siis nahaparkal).

  Sama on sarnasel 1786. aasta Paide linnaplaanil.


  1902. aasta Paide Teataja andmeil (Järvamaa Muuseumist) oli Hupelile kuulunud maja omanik enne aastat 1786 “Weissgerber Bormann”.


  Vaata suuremat pilti


  1844. aasta kaardil on maja ikka veel krundinumbril 30, siit on näha, et veel ei ole ehitatud maja Vee tn poolset juurdeehitust.  Kaardi spetsifikatsioonil on märge, et krundil nr 30 asus tütarlastekool.  Sama on ka 1971. aasta geodeetilisel plaanil, millele on lokaliseeritud 1844. aasta linnaplaan.

  Muinsuskaitseameti arhiivis asub ka 1984. aastal Riikliku Projekteerimise Instituudi poolt koostatud dokument Vee 1 hoone kapitaalremondi ja rekonstrueerimise kohta.  Muuhulgas on dokumendis kirjas järgmist:

  “Hoone ligikaudne ehitamisaeg langeb 1770. aastate lõppu või 1780. aastate algusse. Varasemad teated hoonest pärinevad Paide linna plaanilt 1784. aastast. Vaatlusalusel turuäärsel krundil on näidatud pikiküljega vastu väljakut ehitatud hoone, mille põhiplaani gabariidid vastavad olemasolevaile. Kinnistu tollane valdaja oli nahaparkal W. Bormann.
  Alates aastast 1804 töötas vaatlusaluses hoones A.W.Hupeli asutatud linna tütarlastekool.

  Esimene ulatuslikum remont (ümberehitus) on dokumenteeritud 1848. aastaga … leidub ka J.W.Schnorri valmistatud hoone ümberehitusjoonis …  Ilmeb, et hoone praegune plaanilahendus ja välisilme peavad pärinema veelgi hilisemast ehitusetapist, kas XIX saj lõpul või XX saj alguskümnetel tehtud remontidest/ümberehitustest.
  Väljakuäärsele hoonele Vee tänava poolse tiiva juurde ehitamine toimus nähtavasti veel XIX saj 2 poolel. Kas samasse või järgnevasse ümberehitusetappi langeb vana mantelkorstna lõplik likvideerimine ning poeruumide sisseseadmine (pea)hoone väljakupoolsel küljel. Viimaste tarvis murti hoone esiseina suured vitriinaknad ning kaks topeltustega varustatud sissepääsu.”


  Tegelikult oli Hupeli maja asukoht määratud juba 1967. aastal Teadusliku Restaureerimise Töökoja poolt koostatud dokumendis (asub muinsuskaitseameti arhiivis):  “Hoones Vee tän 1 on Paide vanimaid koole sees olnud, Hupeli poolt asutatud linna tütarlaste kool 1804-1920.”

  Mõlemas uurimuses on eksitud küll aastaarvudega: Hupel asus küll ise majja elama aastal 1805, kuid kinkis maja asutatavale tütarlastekoolile alles aastal 1818. Kool tegutses majas kuni aastani 1902, mil koliti Hoffmanni villasse. Aastal 1910 valmis aga Posti tänaval uus kivist koolimaja ja tütarlastekool kolis sinna. Hupeli maja jäi endiselt aga linna omandisse.

  Seega oli praegune Kalevite Kodu Hupeli maja asukohana teada juba ammu. Mingil kummalisel põhjusel on see aga unustatud, Hupeli majaks on peetud koguni naabermaja (praegune Kuma pood). Nii ongi siin Hupeli maja asukoha määramine tulnud justkui üllatusena, mida see normaalselt olla poleks tohtinud.

  Ehkki Hupel elas selles majas oma elu lõpuaastail, mil ta enam niivõrd olulist ei saavutanud kui varem Põltsamaal, elas ta siin siiski tervelt 14 aastast, korraldas siit oma raamatute avaldamist, annetas linna ja selle vaeste jaoks märkimisväärselt raha ning asutas siin Paide ühe vanima kooli ja Eesti väikelinnade esimese tütarlastekooli. Kõik see ei ole kaugeltki tähtsusetu.

  Vaja oleks seega korraldada majale mälestusplaadi paigutamine. Ilmselt võiksid selle organiseerimises osaleda nii Paide linnavalitsus kui AS Kalev.


  Samast teemast:

  http://www.weissenstein.ee/news.php?cod=305

  Viimati muudetud: 13/05/2005 08:46 postitaja Rainer

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein