Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  3 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Ajalugu

   Autor Pealkiri: Oldenbocken
  16/08/2004 16:27
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Oldenbocken

  Ühel vanal kaardil on Paide taustal kujutatud sellist mälestusmärki:  Suurem pilt

  Pildi kohaselt oleks nagu tegu Kaspar von Oldenbockenile, 1560. aasta Paide kindluse kaitsjale püstitatud mälestusmärgiga.

  Oldenbockenist on Liivimaa kroonikas kirjutatud:

  "Oldenboken päästab Paide ära, 1560

  Teiste hulgaga ja suurtükkidega läks ta [moskwalane ehk vene väed] Paide alla, piiras selle maja septembris aastal 1560 ümber, ehitas kantsid ja laskis torma ja laskis warstis poole müüri maha. Aga asjata. Sest asewalitseja Kaspar von Oldenbokem, üks noor wapper mees, pidas Paide maja, ilma et ühtki wäljapääsmise abi loota oleks olnud, moskwalase eest üsna wähese rahwaga ausalt ja ritterlikult kinni. Kui nüüd moskwalane üle wiie nädala oli piiranud ning lasknud ja midagi kätte ei saanud, läks ta häbiga jälle minema. Ja selle taganemise peal mässas ja möllas ta hirmsasti, rööwides ja põletades, ja hukkas ning häwitas Paide maakonnas kõik wilja wäljal ära. (I, lk 104)."

  Paistab nagu oleks mälestusmärk asetatud kuskile Parkali tn lõppu või Mündi silla kanti.

  Ei ole vist teada, kas selline mälestusmärk ka tegelikult püstitati või on tegu lihtsalt kavandi või hoopis illustratsiooniga. Huvitav oleks muidugi kasvõi sellesama pildi järgi tema asukoht võimalikult täpselt kindlaks määrata ja üritada sealt ehk koguni midagi otsida.

  Igatahes oli tegemist sel ajal Paide linna jaoks olulise sündmusega ja Oldenbockenit võiks küll mõnes mõttes Paide kangelaseks pidada.

  Ainus Liivi sõda kajastav mälestusmärk on praegu aga hoopis Paide ja Mäo vahel asuv, tsaariajal püstitatud obelisk neile Vene sõduritele, kes hukkusid Paide all ajal, kui vene tsaar linna maha põletas ja selle elanikud äärmiselt julmalt hukkas.

   
  26/08/2004 02:05
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Oldenbocken


  Rainer :

  Paistab nagu oleks mälestusmärk asetatud kuskile Parkali tn lõppu või Mündi silla kanti. Ei ole vist teada, kas selline mälestusmärk ka tegelikult püstitati või on tegu lihtsalt kavandi või hoopis illustratsiooniga.


  Ei tea küll 100%-lise tõenäosusega kinnitada, kuid väga tõenäoliselt oli tegemist pelga illustratsiooniga, mille Tartu ülikooli arhitekt Johann Wilhelm Krause kui Paidele ja Järvamaale kohase sündmuse jaoks  kaardile stiliseeritult joonistas (tema joonistatud on kogu Ludwig August krahv Mellini Liivimaa atlase kaardid).

  Kahjuks ei tea ka seda, kas krahv Mellini
  atlase kaartide illustratsioonide ideed on täis mahus Krause looming või on oma roll siin ka atlase looja krahv Mellinil. Igatahes iga maakonna kaardil on välja valitud seda maakonda iseloomustav kompositsioon.

  Piltide, vaatdete jm osas on tihti arvatavasti kasutatud ka vanu jooniseid, sest Tallinna kujutaval vaatel on kujutatud Toompea lossi kagunurgal asuvad kaheksatahulist Stür den Kerli, mis lammutati Johann Schultzi projekteeritud kubermanguvalitsuse hoone ehitamisel 1760tel aastatel (Mellini atlas, sh selle illustratsiooni valmisid 1790tel). Usun, et vaade ja hüpoteetiline mälestusmärk on kokku saanud alles kaardil Krause joonistuses.

  Miks ma Oldenbockumi monumendi tegelikku olemasolu ei usu? Aga seepärast, et kui selline tõesti oleks 18. sajandil reaalsuses olemas olnud, oleks see säilinud puutumatuna vähemalt 1880te aastate venestuslaineni (vahepeal sõdu ju polnud) ning baltisaksa 19. sajandi allikad oleks seda kui vaatamisväärsust kindlasti kusagil kirjasõnas maha maininud (kindlasti Krögeri ja Richteri aadressraamatutes). Selliseid viiteid aga ma ei tea ja need ei oleks kindlalt mul kahe silma vahele jäänud.

  Parimat,

  Valdo Praust

  MTÜ Alt-Livland
  Eesti mõisaportaal
  http://www.mois.ee/
  mois@mois.ee

   
  01/05/2005 16:03
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Oldenbocken

  Kelchi Liivimaa kroonikas on juttu Oldenbocki edasisest saatusest.

  Peale Paide edukat kaitsmist määrati Oldenbock Tallinna lossi komtuuriks.
  Ent orduriik lagunes venelaste ja poolakate rünnakute all. 1561 juunis alistusid Tallinna, Harju, Viru ja Järva rüütlekonnad viimaks Rootsile. Liivimaa alistus aga Poolale. Rootslased asusid Eesti- ja Liivimaal vallutatud kindlusi tagasi võtma. Ent vastupanu ei avaldanud neile üksnes venelased ja poolakad vaid ka ordumeelsed liivlased, nende hulgas Oldenbock, kes peale Tallinna äraandmist rootslastele teenis nüüd Kuramaa hertsogi alluvuses, kes teenis nüüd Poola riiki.
  Kelchi kroonikas on juttu Oldenbocki juhitud liivlaste kokkupõrgetest rootslastega Pärnu all:

  “Ta (Oledenbock) maalis nende (liivlaste) silme ette, kui õnnelikult ja missuguses vabaduses elanud nad varemalt ordu all ja missugusel karmil moel nüüd rootslased on hakanud valitsema ja kuidas nad kärbivad Liivimaa vabadust. Säherduse mesijutuga sai ta enese poole mitte ainult palju aadlikke, vaid ka paljude Tallinna ja teiste linnade rikaste kodanike pojad, liiati kui sinatsed kujutasid enesele ette, et Caspar von Oldenbock on mees, kes seab kõik endist viisi ja tõstab Liivimaa vana eneseuhkuse jälle jalgele. Kui nüüd korduvalt mainitud Oldenbock oli Pärnusse kogunud üle tuhande ratsaniku ehk mõisamehe kõrgest ja madalast soost liivimaalasi, võttis ta nõuks blokeerida Tallinna linna ning läkitas selleks Tallinna suunas ette rittmeistrid Heinrich Dückeri Triigilt, Cyriacus vom Hartzi, Berend von Höwelni ja Friedrich Schwartzhoffi koos tähendatud mõisameeste, Kuramaa rüütlipkonna ja 27 musketäriga. Ta ise aga koondas Kuramaalt enese juurde veel mõne ratsanike väeosa, millega ta kavatsus varsti järele minna.”

  Nimetatud rittmeistrid, kes Tallinna alla jõudes asusisd seal kohe vana Liivi kombe kohaselt prassima, löödi sealt rootslaste poolt pärast lühikest võitlust kergesti minema. Pärast lüüasaamist kogunesid liivlaste riismed Sipa küla juurde kuhu varsti jõudis järele ka Oldenbock koos oma meestega jäädes rootslaste vastu laagrisse. Kui rootslased hakkasid suurtükkidega tema laagrit pommitama, sai ühes paljudega ka Oldenbock suurtükikuuli läbi surma.

  Seega noor ja vapper Oldenbock oli truu ordule lõpuni, ehkki ajad muutusid selliselt, et kui algselt oli see ilmselgelt positiivne vastuhakk vene rüüsteretketele, siis hiljem Eestimaa jaoks pigem negatiivse tähendusega sõda Rootsi riigiga.

   

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein