Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  3 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Ajalugu

   Autor Pealkiri: Paide vanemast ajaloost?
  29/07/2004 14:21
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Paide vanemast ajaloost?

  Mulle on senini jäänud selgusetuks Paide vanem ajalugu, täpsemalt see, mis toimus enne kivilinnuse ehitamist 1265.

  Riimkroonikas (mis muide on hiljuti ka eesti keeles välja antud) on selgelt öeldud, et 1265 rajati ordulinnus Järvamaa ette, mitte Järvamaale. Teisalt on teada, et 1238 sõlmitud lepingu kohaselt ei tohtinud ordu muistsele Järvamaale kivilinnust ehitada.

  Need kaks on minu andmetel ainsad faktid, mille põhjal on juba kõvasti üle saja aasta arvatud, et Paide asus muinasajal mitte Järvamaa, vaid Alempoisi aladel ning seal võis olla üks viimase muinaslinnustest Vahastu ja Mädara linnamäe kõrval.

  Samas ei ole kumbki fakt tõestuseks. Esiteks vaadati Liivimaad alati keskajal Riiast lähtuvalt ning ka Järvamaa servale (vastu Sakalamaa alasid) püstitatud asja oleks saanud nimetada "Järva ette" püstitatuks. Mis puudutab aga 1238. aasta Stensby lepet, siis... keskajast on tohutult näiteid, kus erinevate osapoolte  vahel (ordu, taanlased, piiskopkond jt) vahel sõlmitud lepinguid lihtsalt ignoreeriti. Tuletagem nt meelde, et algselt pidi kogu Liivimaa saama piiskoppide (Rooma paavsti) alluvusse ja Eestimaa (piiskopkonna) keskuseks ehk siis pealinnaks pidi saama Lihula.

  Seega - kas siis kivilinnusele ikkagi eelnes Paides (mis tollal nägi soosaarena välja umbes nagu Soontagana Mihkli kihelkonnas) eestlaste muinaslinnus? Kas on Vallimäelt kaevamistel leitud midagi, mis viitab vanemale substantsile/kultuurkihile kui 13. sajandi keskpaik?

  Ning veel - kas on mingeid vihjeid, et enne 13. sajandi keskpaika eksisteeris Mäolt läbi Paide (Paide asupaiga) kulgev kaugtee edelasse Sakalamaa aladele? Loomulikult siis Türi-Kabala-Suure-Jaani suunal, sest Laupa-Vändra-Pärnu tee koos Rae sillaga on ju vägagi uus nähtus ning Käru kuulumine ajaloolise Pärnumaa koosseisu näitab, et ka Kolu-Käru ühendustee ei ole väga vana.

  Igatahes üks paistab mulle olevat selge - Paide (linnus) ei ole tekkinud traditsioonisse teede ristumispaika, mida kahjuks vääralt mitmed teatmeteosed mainivad. Keskajal olid aasta ringi tõenäoliselt kasutusel vaid Paide-Mäo ja Paide-Türi teed.

  Asjaolu, et aastasadu kasutatava Tallinn-Tartu talitee suundus Paidesse (Tallinnast üle Nabala, Tuhala ja Vana-Harmi mõisate  üle soode Aela mõisa peale, sealt edasi üle soode Nehatule, edasi soode  ning üle Röa ja Prääma mõisate praeguse Prääma tee sihti pidi linna), ei lase Paidet veel nimetada teederistis olevaks?

  Nii et - kas Paides asus muinaslinnus või ei? Kui jah, siis kas see kuulus Alempoisi või Järvamaale? Ning - mis rolli mängis Paide arengus/tekkimises ülalmainit talitee? Näiteks on teada, et selle talitee äärde jääb mitmeid muinasaja mälestisi (Röa põlisküla, Lõõla asulakoht ehk nn Lõolinn, Aela kabelimägi jt).

  Kas keegi oskab mind nende teadmiste osas ehk uuema allikmaterjali ja arheoloogilistel kaevamistel leitud materjalide valgusel teavitada?  St - kas on lisaks vanadele ajalootõdedele tekkinud uusi hüpoteese?


  Parimat,

  Valdo Praust

  Eesti mõisaportaal
  http://www.mois.ee/
  mois@mois.ee
  MTÜ Alt-Livland (loomisel)

   

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein