Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  2 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Paide linn

   Autor Pealkiri: Vana Veski
  07/01/2004 14:47
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Vana Veski

  Veski ja Parkali tänava nurgal asub vana veskihoone:  See on üks vanemaid Paide ehitisi ja praegu väga halvas olukorras. Paide linn on teinud omanikule ettepaneku hoone lammutada. Me ei pea seda just parimaks lahenduseks, kuigi on selge, et on raske leida vahendeid veski taastamiseks.
  Ometi oleks asi seda väärt. Veski asub Vallimäe külje all ja võiks olla sealkandis huvitavaks vaatamisväärsuseks. Veskina seda muidugi enam kasutada ei saa, kuna jõgi on mujale juhitud. Seega tuleks talle välja mõelda muu rakendus (ka rahastamisallikate leidmine sõltub ju heast ideest). Mida arvate?

  Viimati muudetud: 07/01/2004 18:47 postitaja Weissenstein
  13/01/2004 10:39
  antu
  Postitused: 2
   
  Re: Vana Veski

  Taastamine oleks hea mõte küll aga raha on vaja. Kui ma hästi mäletan oli see vist mingi soomlase oma vahepeal.

   
  16/01/2004 21:53
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Vana Veski

  Jah, veskihoone on praegu eraomandis.
  Raha on tähtis. Veel tähtsam on hea idee maja kasutamiseks.

   
  21/02/2004 17:19
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Vana Veski

  Soovitus oleks mitte mingil juhul lammutada, kui soovite oma kodulinna muinsust kaitsta.
  Leidke sponsor vöi möni muu rahakas toetaja, leidke hoonele sihteesmärk, ja tehke ta korda.
  Tegu on kas mitte vanima algupäraselt säilinud hoonega Paide linnas peale lossivaremete.
  Kui te siin alla annate, polegi ju mötet sellist uhendust pidada.

   
  21/02/2004 17:20
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Vana Veski

  Miks mitte Tallinna vanalinna stiilis restoran? Kas osakonda - all restoran,uleval baar.

   
  21/02/2004 17:55
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Vana Veski

  Jah ega alla anda pole meil sugugi kavas olnudki. Mõte ongi selles, et ehk leiaks ühiselt hea idee, millele tuginedes kirjutada projekt, saada raha jne. Tegelikult selleks me juba tegutseme ka. Muidugi teeb asja natuke keerulisemaks see, et hoone on eraomandis aga igasugused kokkulepped on võimalikud kui ikka pingutada.

  Keskaja stiilis restoran on väga hea idee näiteks nagu OldeHansa Tallinnas). See sobiks ka põhjusel, et Veski tn lõppu ja Parkali tn algust ei riku uusehitised ja Vallimägi lisab veel õiget meeleolu.
  Veel parem oleks see, kui õnnestuks taastada ka veski sisseseade (millest osa on ju siiani alles). Kuigi jõge ei saa sealt ilmselt enam läbi voolama panna (aga ka see pole täiesti võimatu), võiks ehk demoks külalistele olla võimalik seadmed ka mõneks ajaks käivitatavad. Ja miks mitte siis juba näidata ka protsessi kuni näiteks mingite toodete (weissensteini kuklid ) valmimiseni.

  Veskiga seoses on vist juba paras aeg mainida, et võibolla kevade poole oleks siiski kavas korraldada üks selline üritus, kus käidaks läbi vana jõesängi koht see ühtlasi kaardile märkides, mille tulemusel saaks juba hinnata kuivõrd absurdne või hoopis hea mõte see jõesängi taastamine ikka tegelikult on.

  Aga kuna lõplik eesmärk oleks vana veskile leida kasutus, millest kõik linnaelanikud ja ka külalised võiksid kasu saada, siis peamine arutelu teema võiks olla just tema võimalik otstarve.

   
  28/02/2004 19:14
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Vana Veski

  lammutamine on küll tõesti äärmiselt halb mõte. kas me ei ole juba kaotanud piisavalt hooneid !? selge see et raha on raske leida aga pingutama peab. ja mis siin salata hoone on vägagi halvas seisukorras.
  teglikult see restoranimõte on päris hea! endalgi tuli seda teemat lugedes kohe see mõte pähe.
  päris võimas pilt oli vanast veskist! eriti see vesi!
  aga jah selle veski võiks tõesti ilusti korda teha, liiga kaua juba silma riivanud. vast oleks kõige kasulikum muuta see valikult külastavaks kohaks ja tõesti miks mitte söögikohaks.
  igastahes loodan omaltpoolt, et seda hoonet ei oota kurb lammutamisesaatus.

   
  01/03/2004 17:44
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Vana Veski

  Söögikoht on ju iseenesest hea mõte, aga Paide elanikuna tundub vähemalt kõrvalvaatajana, et meie söögikohtadel on ennast üsna raske majadada. Vallitorn on ju kena koht, aga saades aru kogu majandamise raskustest, ei taha ma siiski süüa seal vintskeid friikartuleid ning talvel niigi külmast tulles istuda veel külmemas kohvikus, vaid valin lõpuks ikka Sämmi Grilli või Kaval-Antsu, kus on maitsev- ja mis peaasi, värske välimusega- söök ning meeldivalt soe. Hea ja õdusa söögikoha maine kujundamine võtab palju aega ja kindlasti ka esialgseid mitte väikeseid kulutusi.
  Kogu eelnevaga ei taha ma muidugi öelda, et vanasse veskisse ei või söögikohta teha, see tundub igati tervitatav mõte.
  Ma ei tea nüüd väga täpselt, kas Vallimäge külastades on võimalik kohe näiteks Vallitornist ka giidi leida (minu teada pole, aga ma võin ka eksida), aga see võimalus võiks olla, kasvõi suvekuudel. Esmapilgul võib ju tunduda, et mida seal varemete juures ikka niiväga rääkida, aga kasvõi seda lehekülge vaadates, on kindlasti iga müürinurga kohta väga palju jutustada. Ja kui peaks õnnestuma ka (utoopilisena näiv) vana veski taastamine, siis on ju igati asjakohane liita see Vallimäe ringkäiku, demontstreerides seal olnut ja taastatut ning ühtlasi näidates mõnusa söögikoha olemasolu.
  Rakvere linnuse näitele tuginedes võib ju giididena kooliõpilasi kasutada, kes ehk väikese taskuraha ja kogemuse teenivad või hea praktikakoha leiavad, kui nad näiteks koduuurimise või ajalooga põhjalikumalt tegelevad.
  See viimane pole nüüd vist küll otseselt vana veskiga seotud...
  Võib-olla tahaks selles veskis ka mõni meistrimees (sepp näiteks või puusepp) oma töid teha ja näidata (ka nagu demonstratsioonesinemisena)ja ühtlasi ka külastajate väikesi tellimusi täita, et teenistust saada ja ennast reklaamida. Mõte pärineb jälle mujalt- Setu muuseumist, aga ringi liikudes tekibki alati mõte, et nii võiks ju meil ka siin lähemal olla.

   
  01/03/2004 18:12
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Vana Veski

  Kuulge weissensteinlased, sealsamas Veski-Parkali nurgal on ju ka üks kihvt vana palkhoonekökats. Jääb päris tänava äärest natuke eemale, aga muud ehitist seal ees pole ja paistab ilusti kätte. Minu meelest võiks see vana ait olla. Kellele see ka kuulub ja mis omanikul sellega plaanis võiks olla? Ma ikka loodan, et ta on seal... Hilissügisel küll veel oli.
  Mäletate veel neid toredaid vanu aitasid, mis majatarvete poe hoovis olid ja mis alles suht hiljuti maha lammutati? No mõningad aastad tagasi... Sarnane ehitis tundub ka seal olevat. Kohe kahju neist lammutatud aitadest:( Nüüd on seal üks igav asfaltplats, mis on Kollase Huntmehe territoorim ja kuuldavasti ka tema poolt märgistatud:) Peale põneva nimega omaniku pole seal enam midagi põnevat.

   
  02/03/2004 10:09
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Vana Veski

  Kahjuks seda vana aita enam pole. Tundub, et mõtteviis-pole maja, pole probleemi,on Paides ikka väga sügavalt juurdunud.

   
  05/03/2004 20:17
  Tiina
  Postitused: 3
   
  Re: Vana Veski

  Kas tõesti polegi enam seda aita?! Nii kahju:( Ma pole küll peale jalgrattasõidu hooaja lõppu- st. siis peale talve algust- sinnakanti sattunud, aga seda ei osanud ka oodata, et plats puhtaks on tehtud.

   
  07/06/2004 17:28
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Vana Veski

  See väike ait (Veski 20) nägi välja selline:  Vana veski fotosid 1910-2004 vaadake siit.

   
  29/07/2004 13:17
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Vana Veski


  Rainer :

  Veski ja Parkali tänava nurgal asub vana veskihoone. See on üks vanemaid Paide ehitisi...


  Kui vanaks seda hoonet peetakse? Kas ei ole tegemist äkki rajatisega enne 18. sajandi tulekahjusid ja hävinguid? Teada on, et veskikohad (eriti mõisate juures ja ka linnuste juures) olid vägagi tihti püsivad ning tihti ka hoone müürid.

  Väheusutav et Paide suurusel ordulinnusel polnud oma veskit. Igatahes oli jõgi keskajal mingit pidi üles paisutatud... nt Liivi sõja sündmusi kajastav Renneri kroonika pajatab pikast ja lühikesest sillast.

  Igatahes leian ka mina, et seda hoonet ei tohiks lammutada. Liialt palju on Paides niigi vanu hooneid lammutatud; tuletagem meelde kasvõi poolkelpkatusega puithoonet raekoja platsi kirdeküljel lausa keskaegses linnasüdames.

  Parimat,

  Valdo Praust

  Eesti mõisate portaal
  http://www.mois.ee/
  mois@mois.ee
  MTÜ Alt-Livland (loomisel)

   
  30/07/2004 11:18
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Vana Veski

  Tere!

  On absouluutselt kindel ,et see veskikoht on pärit vähemalt 16.sajandist peale. Millised oleksid argumendid, mille põhjal praegunähtav hoonestik dateeritakse 19 sajandisse? Pakuks vähemalt 17-18. sajandit.Ma millegipärast ei usu, et seal viimasel ajal ekspertiisi oleks läbi viidud, lihtsalt kellegi rahahuvid jälle mängus ja appelleerituakse rahva rumalusele ning teadmatusele, et siis toimetada nagu neile meeldib.Ootaks siin enne selgitust ja vastust, kui et vanimaid ehitisi niisama lihtsalt kokku lükataks, mis oleks kuritegu arhitektuuriväärtuste kaitse põhimõtte vastu.Kasulik oleks pöörduda Muinsuskaitseametisse vastava avaliku ja jõulise pöördumisega,sest Paides on muinsusalast ränka möödalaskmist viimastel aastatel varemgi olnud(Nagu see hoone Tallinna tn- Keskväljakul, mis maha tõmmati).
  Tehke seda!Võhiklikkust on kohalikus ajaloouurimises- muinsuskaitses liiga palju siginenud- rohkem ,kui eelmistel aastakümnetel.

   
  30/07/2004 11:30
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Vana Veski

  Teine asi mis on teemast erinev, kuid kuulub samasse klassi, on kompetentsus ka Paid Muuseumis.
  Ka tõesti on vaja lammutada süsteemselt ülesehitatud ekspositsioon ja paisata pööningutolmu kaunilt väljaehitatud Paide kindluse makett? kes ütleb, et katuseosi enam taastada saaks ? Argument, nagu "poleks makett küllalt täpne", oleks vaevalt vettpidav. Häda ikka rohkem selles et muuseumil puudub erialase ettevalmistusega juhtkond, eh n-ö "kitsed kärneriks". Ma usun küll, et nii mõnelgi geograafil oleks ammu aeg oma erialale tagasi suunduda, enne kui see asutus lõplikult põhja lastakse.Ka teised seal pole eriti pädevad. Viimaseks kompetentseks töötajaks Paide Muuseumis oli hr. Koppel, mõelge ise, kui palju aega sellest tagasi on ..

   
  30/07/2004 15:53
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Vana Veski


  Külaline :

  Ka tõesti on vaja lammutada süsteemselt ülesehitatud ekspositsioon ja paisata pööningutolmu kaunilt väljaehitatud Paide kindluse makett? kes ütleb, et katuseosi enam taastada saaks ? Argument, nagu "poleks makett küllalt täpne", oleks vaevalt vettpidav.


  Väikesed ebatäpsused maketis ei kahanda reeglina selle ekponeerimisväärtust. Nt tervest Viljandi linnusest ei ole teada peaaegu ühtki autentset kujutist (vaid paar varemepilti), kuid see ei takista muusemis maketti ekponeerimast. Vaevalt et Reinhold Guleke 19. sajandi lõpul suutis linnuse väheste säilmete põhjal autentset rekonstruktsiooni luua.

  Parimat,

  Valdo Praust

  Eesti mõisate portaal
  http://www.mois.ee/
  mois@mois.ee
  MTÜ Alt-Livland (loomisel)

   
  21/12/2004 15:40
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Vana Veski

  Külastaja kommentaar näitab kirjutaja enda „kompetentsi“.
  *Paide linnas asub Järvamaa Muuseum (mis kajastab siiski küllaltki palju Paidet, kui maakonnakeskust).
  *Kes muuseumis on käinud saab kindlasti aru, et ekspositsioon on süsteemselt üles ehitatud.
  70 tuh. museaalist on eksponeeritud napp kümnendik – rohkem ei võimalda ruumipind. Linnuse maketi kordategemine ja eksponeerimine näiteks Vallitornis saab olla eelkõige Paide linna huvi.
  *Erialase ettevalmistusega inimesi võib Eestis kokku olla ehk vaid paarkümmend ja kõik nad on õppinud välismaal, sest Eestis vastavat haridust ei anta. Käesoleval aastal käivitati Tartu Ülikooli juures spetsiaalne moodul, mida on võimalus kaugõppes juurde võtta, aga selle eest tuleb ka korralikult maksta.
  Jah, peale hr.Koppelit on aeg tõesti palju edasi läinud...

  Lugupidamisega,
  Valev Väljaots
  (muuseumihariduseta)
  jarva.muusem@neti.ee

   
  22/06/2005 17:27
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Vana Veski

  Mis sellesse väikesesse aita puutub, siis see kadus praktiliselt üleöö ära ju. Tõenäoliselt keegi vedas minema ja pani mujale üles, sest ta oli suhteliselt heas korras. Maha jäi vaid lage plats.

   
  06/05/2007 16:45
  dumps
  Postitused: 3
   
  Re: Vana Veski

  kevad 2007
  mis on saanud veski-projektist?
  kui üldse on midagi saanud..

   

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein