Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  2 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Paide linn

   Autor Pealkiri: Suur-Aia tänav
  22/11/2005 11:09
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Suur-Aia tänav

  Paide Suur-Aia tänav on üks vanemaid. Tänav oli olemas juba keskajal, kuni Põllu tänava nurgani, käänates sealt praeguse Põllu tänavana linnamüüri vastu Viljandi suunas. Omal ajal oligi tänava nimi Viljandi tänav.

  Pilte 20. saj alguse Suur-Aia tänavast võrreldes selle praeguse ilmega võib vaadata siit: http://www.weissenstein.ee/pildid/displayimage.php?album=35&pos=54

  Tänav on nõukogude perioodil kõvasti ära hakitud. K-Keskus on ehitatud aga peale seda aega, sellele keskusele toodi ohvriks mitu puitmaja Pärnu ja Suur-Aia tänaval. Vanast tänava miljööst ei ole just palju enam järel.
  Kuni 14. juulini kehtinud Paide vanalinna muinsuskaitseala põhimääruses oli Suur-Aia tänav veel muinsuskaitseala miljööväärtuslikku alasse arvatud (vt punkt 1 http://www.weissenstein.ee/articles.php?id=30&page=2).
  Uuest põhimäärusest on tänav välja arvatud (vt http://www.weissenstein.ee/articles.php?id=30&page=1 ja selle lõpus linki muinsuskaitseala kaardile).

  Tõsi ta on, et terviklikku miljööväärtuslikku piirkonda see tänav enam ei paku. Samas on säilinud siiski mitmed vanad puuhooned, mõned neist kena sisehooviga. Kindlasti on võimalik neid õigesti restaureerides sobitada nende ümber tekkivate uushoonetega.

  Suur-Aia ja Põllu nurgal (nn Bermuda kolmnurgas) asuv maja nr 19 ja 21 on korduvalt põlenud (http://www.tarkvarastuudio.ee/paide/?menu_id=otsi&tankood=AAAABF). Praegu on majal katus lammutatud. Käisin kohapeal ja kuulsin ehitusmeestelt, et kavas on maja mitte lammutada vaid taastada. Samas Järva Teatajast lugesin, et maja lammutatakse ja asemele ehitatakse uus, kivimaja.

  Juhul, kui seda tehakse nii nagu omal ajal Keskväljak 8-ga, kus sisu laoti üles kividest, kui ümber pandi puuvooder, nii et maja vähemalt väliselt ülejäänud hoonestikuga sobituks, siis polekski asi kõige hullem. Kui aga asemele on kavas ehitada uusehitis, veel halvem kui nn kõrgehitis, siis on asi ikka halb. Karta on, et tasapisi hakkab sama saatus tabama ka teisi kõrvalolevaid puitmaju.

  Muidugi peab linn edasi arenema, kuid miks mitte teha seda olemasolevaid väärtusi ära kasutades mitte lammutades.
  Muinsuskaitseametil enam Suur-Aia majade osas sõnaõigust pole. Linnavalitsuse huvi on saada lahti lagunevast ja põlevast majast. Kindlasti on eri arvamusi aga mu arust võiks linna huvides olla natuke kaugemaleulatuv perspektiiv: taastatud vana ja uusrajatiste parim sobitamine. Linnaarhitektuur võiks olla seega üks märksõna, mis peaks suunama ka Suur-Aia majade renoveerimist ning justnimelt taastamise suunas.

  Eks paistab, mis sellest majast ja kogu tänavast saama hakkab aga mingit väikest arutelu on Suur-Aia tänav kindlasti väärt.

  Viimati muudetud: 04/12/2005 17:02 postitaja Rainer
  01/12/2005 10:06
  Külaline
  Postitused: 0
   
  Re: Suur-Aia tänav

  >>>Juhul, kui seda tehakse nii nagu omal ajal Keskväljak 8-ga, kus sisu laoti üles kividest, kui ümber pandi puuvooder, nii et maja vähemalt väliselt ülejäänud hoonestikuga sobituks, siis polekski asi kõige hullem. Kui aga asemele on kavas ehitada uusehitis, veel halvem kui nn kõrgehitis, siis on asi ikka halb.<<<

  Ei saa selle väitega nõustuda. 1980. aastate lõpus tuhkplokklassitsismiks nimetatud haltuura miljöö säilitamise sildi all sai juba tollal terava ja õigustatud kriitika osaliseks. Kui taolistelt odavatelt tarekestelt puitvooder ükskord maha pudeneb, on küll kergemeelne loota, et järeltulevad põlved sellist butafooriat väärtustada oskavad. Puitarhitektuuril on ennekõike sisuline väärtus, mida tuhkplokkehitisel kahtlemata pole. Seinale maalitud kamin paraku sooja ei anna.

   
  01/12/2005 10:19
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Suur-Aia tänav

  Jah nõus, minagi pidasin silmas, et
  - puithoone säilitamine: hea
  - sisu uus, kasvõi kivist: halb aga saaks veel halvem olla
  - lammutamine ja kaasaegse ehitise rajamine: päris halb

   
  17/10/2006 11:51
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Suur-Aia tänav

  Paidelastele on ilmselt tuntud nn bermuuda kolmnurk, Suur-Aia ja Põllu tn nurgal asuv Suur-Aia 19 ja 21 puumajad.
  19 on nurgapealne, omapärase kujuga maja ja 21 Suur-Aia tn äärne.
  20. saj alguses nägid majad välja sellised:  Juba aastaid on majad tühjad, peale tulekahjusid lammutas omanik maja põlenud katusekonstruktsioonid ning praeguseks on vihm ja lumi loomulikult kõik nii läbi mädandanud, et asja neist hoonetest enam ei saa.

  Enne põlenguid nägid majad välja sellised:  ... praegu on tegu võiks öelda et Paide ainsa mätaskatusega majaga:  Kuuldavasti soovib uus omanik majad lammutada ja ehitada asemele midagi uut ja ilmselt üsna varsti. Järjekordne kinnitus kinnisvaraarenduse jõudmisest Paide, mis linnale kindlasti väga oluline. Tähtis on aga ka see, et uue arendamine ei toimuks niigi äraräsitud vanalinna arvelt. Nii et see on kindlasti väga hea uudis, et see räämas krunt arenema hakkab. Samas on linnakodanikel kindlasti ka sõnaõigus selles, milline nende ühine linnakeskkond võiks välja näha.

  Minu arvates oleks õige see, kui praeguse vare asemele (mida mu meelest enam mõistlike pingutustega päästa pole võimalik) ehitataks küll uus, kuid vanale võimalikult sarnane hoone, st jälgitakse nii tänava frontaaljoont kui vana hoonestiku kõrgust, hea oleks taastada ka omapärase kujuga Suur-Aia 19 ning tagada, et vähemalt välisilmelt sobituks uus hoone vana hoonestuse miljööga. Võibolla saaks kasutada ja nähtavaks teha ka mingeid vanu hoone detaile või osi, näiteks omaaegsete Paide majade vundamendid on suuresti pärit kindluse müüridest, ehk siis tegu keskaegsete, tahutud kividega.
  Tahapoole, hoovi piirkonnas võiks omanikul olla küll vabamad käed, kuid ka see Põllu tn alguse, nurgaga osa on säilitamist väärt miljööpiirkond. Kindlasti ei tahaks arendajale takistusi tegema hakata, sest praegune pilt sellest krundist on ikka väga kole, kuid ma usun küll, et ka vana eeskujuks võtmine võib anda väga hea tulemuse, ei pea tingimata plekki, klaasi või betooni üksteise otsa laduma hakkama.
  Ehkki praegu ma ei tea, millised mõtted on krundi omanikul, oleks päris tore, kui Paides kujuneks selline komme, et eriti enne vanalinna piirkonnas millegi ehitamist või lammutamist toimuks mingit laadi avalik arutelu.

  Nii et: mida arvate?
  (kunagised samateemalised hääletustulemused on siin: http://www.weissenstein.ee/poll.php?allpolls=1)

   
  27/10/2006 08:23
  Saima
  Postitused: 1
   
  Re: Suur-Aia tänav

  Olen poolt, et miljööväärtust tuleb väärtustada!

   

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein