Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  5 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Paide linn

   Autor Pealkiri: Keskväljaku majad
  14/08/2005 00:27
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Keskväljaku majad

  1972. a Vabariikliku Restaureerimisvalitsuse töös “Esialgsed ettepanekud Paide 18./19. sajandil ehitatud ajalooliste hoonete edaspidiseks kasutamiseks ja arhitektuuriajaloolised tingimused nende rekonstrueerimiseks” leidub mitmeid huvitavaid ettepanekuid Paide vanalinna kohta.

  Keskväljaku väärtuse kohta on märgitud:

  “Oma praeguse kuju ja mõõtmed ning hoonestuse sai väljak 18. sajandil. Sellest ajast peale on Paide keskväljak ainuke nii suurte gabariitmõõtmetega ja ajaloolise hoonestusega linna keskväljak Eestis, mis täidab oma ajaloolisi funktsioone linna keskväljakuna tänapäevani.”

  Seega keskväljaku ajaloolise osa väljaarendamine oleks Paidele oluliseks linna väärtust tõstvaks teguriks.


  (ortofoto www.tarkvarastuudio.ee/paide veebist)

  Keskväljak 9 (Vee tn 1) on esile tõstetud, sh tema paekivist võlvitud lagedega keldreid. Mainitud on, et hoones töötas A.W.Hupeli poolt asutatud linna tütarlastekool ning et maja omab endise koolihoonena Paide ajaloo seisukohalt suurt kultuuriloolist väärtust.

  Keskväljak 8 (praegune Kuma foto) kohta on tehtud selline ettepanek: “Hoone on sobilik rekonstrueerida kohalikuks bridži, male või kabe klubiks, kus võiks korraldada ka perekonnaõhtuid.”

  Keskväljak 13 (Pikk 1 – praegune TÜ majatarvete kauplus) puhul tõstetakse esile tema sammasportikust, mis teatud perioodil oli Paide ehitiste puhul levinud ning tema all asuvaid kõrgeid võlvitud keldriruume.
  Ettepanek maja kohta on: “Rekonstrueerida väljakupoolne hoone koos tema huvitavate keldriruumidega õllesaaliks.” Soovitatakse ka maja Pika tn nurgale paigutada dekoratiivne sepis veesüliti (vana eeskujul) ja stiilsed valgustid laternate kujul.


  (see ja järgmised fotod Järvamaa Muuseumist, kellele need andnud Rene Viljat)

  Keskväljak 19 puhul (praegu lammuatud, “Sipelgapesa” välikohvik) tuleks kindlasti ära märkida, et selles “asus 100 aastat kohalik raamatukauplus” ning et ka sellel hoonel on paekivist kõrged ja tugevad võlvitud keldrid. Sel ajal oli maja kasutusel ETKVLi söökla-restoranina. Töös leitaks, et hoone on sobiv lillekaupluseks kõigi tema vajalike kõrvalhoonetega.

  Tallinna tn 2 (praegu mh Sportland): “selles asus 200 aastat Paide apteek”. Ka sellel majal on kõrged võlvitud lagedega keldrid. Lisatakse: “Paide vana apteegihoonena on majal suur kultuurilooline väärtus … Hoone on sobiv rekonstrueerida teenustöökodadeks (fotoateljee koos laboratooriumitega, juuksur jne).

  Peale keskväljaku on huvitav, mida on märgitud ühe Väike-Aia tänava maja – nr 42 kohta:  “(Väike-Aia tänava) olemasolevatest hoonetest kõige vanem. Hoone ehitamisel on kasutatud ainult sepanaelu. Väike, madal, ühekorruseline, kõrge täiskelpkatusega maja on soklita. Hoone on vooderdatud 40 cm laiade laudadega. Väikestel 4-ruuduga akendel ja madalatel ustel on laiad profileeritud piirded. Säilinud on algne põhiplaan ja mantelkorsten, kaminaga ahjud, madalad palktalalaed, laiad sepanaeltega löödud laudpõrandad, stiilsed uksed, palju sepisdetaile, vana mööblit jne. …
  Hoone tuleks restaureerida ja eksponeerida linnakodaniku majamuuseumina koos selle juurde kuuluvaga.”

  Kõrvalasuva kivimaja, Väike-Aia 40 kohta on märgitud, et see on ehitatud 19. saj lõpul ning et seal elas pikemat aega helilooja Johannes Kappel.


  Minu meelest on praeguse majatarvete kaupluse kohta tehtud ettepanek päris huvitav. Kuna maja on keskväljaku üks ilusamaid, siis leiduks talle ehk praegusest parem (ja ma arvan et ka omanikule tulusam rakendus). Õllesaal ehk siis korralik pubi kus saaks ka korralikult süüa oleks väga hea mõte. Hea idee on ka see, et tuleks ära kasutada maja keldrid, mis võivad mõningate arvamuste järgi pärineda koguni keskajast. Lisaks on majal sammaste vahel piisavalt ruumi ka laudade õue paigutamiseks. Sealt ja maja akendest avaneks ka ilus vaade keskväljaku ajaloolistele hoonetele ja Vallimäele.
  vt suuremat fotot

  Üldse tuleks senisest rohkem püüda ära kasutada keskväljaku majade all asuvaid võimsaid keldreid, mis võivad olla väga vanad.

  Ka linnakodaniku maja idee pole sugugi uus nagu näha. Võibolla ei ole enam Väike-Aia 42 selleks sobiv, kuna maja on ilmselt liialt lagunenud praeguseks.

  Ühest teisest restaureerimisvalitsuse tööst tuli välja veel üks keskväljaku ajaloolisele miljööle kasuks tulev idee: ehitada praeguse Konsumi kaupluse keskväljaku poolse külje poole puumajade fassaadi ja katust imiteeriv ja nendega samas tasapinnas olev varikatus. Ühest küljest annaks see taas võimaluse söögi- ja joogikohaks suveperioodil, teisalt aitaks üsna palju kaasa väljaku ajaloolise kuju taastamiseks. Ka tuleks uuendada selle kivihoone puitvoodrit, et see rohkem esile tõuseks ja sobituks ajalooliste puumajadega.  vt suuremat fotot

  Viimati muudetud: 19/08/2005 10:50 postitaja Rainer
  30/08/2005 19:27
  priitb
  Postitused: 1
   
  Re: Keskväljaku majad

  Kui leiaks raha- ostaks väike- aia 42 ära, ja taastaks. Mulle meeldivad sarnased hooned.

   

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein