Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  3 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Paide linn

   Autor Pealkiri: Meenutusi lapsepõlve Paidest
  01/02/2005 06:33
  lemmil
  Postitused: 2
   
  Meenutusi lapsepõlve Paidest

  Paide oli minu jaoks vaikne, armas koolilinn, kus madalad ahjuküttega majad levitasid talve tulekuga briketi lõhna.Tuuletu ilmaga oli linna kohal sadu kõrgustesse tõusvaid aurusarnaseid suitsusambaid.Suvel tolmune, talvel lumine väikelinn oli mitu aastat mu koduks. Olen sündinud 1926.aastal Esna vallas ja koolis käisin põhiliselt Paides.
  Linna aastasadu valvav Vallimägi linnuse vallitorniga on Paide sümbol.
  Liivi ordu rajas Paidesse võimsa kaheksatahulise torni 1265.aastal, mis kaunistas Vallimäge üle 750 aasta. II Maailmasõja käigus venelased õhkisid hästisäilinud torni 1941.aasta juulikuu lõpus. Inimesed, kes seda pealt nägid, rääkisid, et suur lõhkejõud oli esmalt kergitanud torni õhku, mis alla kukkudes purunes. Järgi jäi rusuhunnik. Torni taastamine võttis mitu aastat.
  Olin Paidest eemal üle 30 aasta ega tea, kunas kaeti asfaldiga unikaalne Paide linna kivisillutis. Paide peateed ja turuplats olid sillutatud tahutud ühesuuruste raudkividega, mis olevat veetud Rootsist laevaga. Nii rääkis mulle tol ajal Paides elanud ja sündinud vanataat, kes oli pidevalt jälginud linna arengut. Sellest on möödas palju aastaid ja oma teadmatuses ei osanud ma temalt rohkem teavet ammutada. Nüüd oleks tuhat küsimust keelel.
  1941. aastal, enne sõja lõppu, elas Paides 3700 inimest. Keerulistel põhjustel rahva arv vähenes tunduvalt 1943-ks aastaks 2900-ni. Kuid 1959 aasta lõpuks oli rahva arv taastunud 5830 inimeseni, mis kujukalt näitas mujalt sisserännet.
  Turg toimus kaks korda nädalas, igal teisipäeval ja reedel. Rahvast jätkus rohkesti, eriti kevadel, kui oli alanud suur kalapüügi hooaeg.Turg lõhnas tugevasti värskest kalast nagu mereäärses kalarannas. Räim oli odav ja rahvale meelis kaup. Turul oli alati rikkalik kalavalik. Rahal oli tol ajal suur väärtus ja raisata seda ei jätkunud, elati kokkuhoidlikult. Raha pudenes niigi nagu elavhõbe näppude vahelt.
  Paide kirikutorni ajanäitaja on kujult sama, mis siis oli.
  Laadapäevad toimusid Paides iga kuu ja alati rohke rahva osavõtuga. Seda vaba maaala enam pole, aegade jooksul Paide linna laienemisega on need jõäärsed maad hõivatud.
  Huvitav on lugeda rohkem kui 80 aastat tagasi Eesti Vabariigis ilmunud ajakirjast "Odamees" iseloomustust Paide kohta:
  "Väike unine jaam, üks pikk, kitsas tänav (Pärnu tänav), mille kahel pool kükitamas mõnikümmend kastmaja, paar lärmakat kõrtsi, n.n. "Kadakate klubi" ja magusalt tukkuv väikelinna publik. Tüütu ning ääretult igav MUDILA. Tema peatänavalt ei tohi kõrvale kalduda, et mitte linnast välja jõuda."
  Tänapäeva Paide on tundmatuseni muutunud ja linn laienenud nii maaalalt kui ka rahva arvult.
                        Väino Lembe

  Viimati muudetud: 02/02/2005 13:40 postitaja lemmil

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein