Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  5 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Paide linn

   Autor Pealkiri: Õigeusu kirik
  18/05/2004 21:10
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Õigeusu kirik

  1863. aastal ehitas Peterburi kaupmees Russanow Vallimäele puidust apostliku õigeusu kiriku, mis oli pikka aega Eestis ainulaadne ja teistest 19. sajandi teisel poolel ehitatud õigeusu kirikutest erinev bütsantsi stiilis puitehitis kuni selle põlemiseni 29. aprillil (mõnedel andmetel 19. aprillil?) 1993.

  Mõned pildid Järvamaa muuseumist ja Rene Viljatilt.

  Mõnd aega on kiriku vundament puutumata seisnud, nüüd märkasin, et lahti on võetud kiriku keldri laed ja korrastatakse vundamenti.
  Kas keegi oskab öelda, kes töid teeb ja milline lõpptulemus olema hakkab?

   
  19/05/2004 14:16
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Õigeusu kirik

  Töid teostab Paide linnavalitsus nagu selgus ja need on kooskõlastatud Muinsuskaitseametiga. Täna selgus, et tööde käigus on ka üht-teist huvitavat leitud, mille kohta on "Paide Teatajasse" ka üks uudis üles pandud.

  Kiriku asukohas ei ole kunagi arheoloogilisi taastamistöid tehtud. Seekordnegi leid oli puhtjuhuslik. OÜ Ilus Aed töömeeste sõnul on kavas ülejäänud osa vundamenti katvast pinnasest välja tõsta ekskavaatoriga. On kahtlane, kas sellisel juhul on võimalik leida ka muud ajalooliselt huvitavat.

  Kiriku paekivist seintega keldrid on praegu avatud ning näivad sellisena päris hästi sobivat Vallimäe miljööga, mistõttu on tegelikult kahju, kui need kinni aetakse. Töömeeste sõnul on kavas lammutada ka kiriku külgtrepid. Loodetavasti ei vasta aga see teave tõele. Nii Vallimäel kui terves Paide linnaski on ajaloolisi ehitisi säilinud liiga vähe, et need lihtsalt lammutada või kinni ajada. Kahjuks ei võimalda ka seekordne tööde kiire korraldamine varemeid põhjalikumalt uurida. Samas, iga selline leid võib anda oma osa Paide linna ajaloo paremaks tundmaõppimiseks.

  Igatahes huvitav sündmus jälle väikeses paides

   
  26/05/2004 23:05
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Õigeusu kirik

  Käisin täna Vallimäel ja tõepoolest ongi kiriku küljetrepid lammutatud. Arusaamatu, miks seda vaja oli. Aga eks omal ajal peeti samamoodi loomulikuks nende muude asjade lõhkumist, mida praegu taga kahetseme.
  Asi pole kirikus vaid mõtteviisis.

   
  05/12/2005 14:14
  Valdo
  Postitused: 5
   
  Re: Õigeusu kirik

  Üks mõistlikumaid variante oleks säilitada kiriku vundamendid ning püstitada selle keskele kunstlik vallimäe makett ligikaudses mastaabis 1:10 koos Paide keskaegse linnuse maketiga sellisel kujul, nagu ta tollal nälja võis näha. Mitmeid jooniseid, fotosid, plaane jms on sellest ju säilinud ja ülejäänu saaks eeskuju põhjal rekonstrueerida. Nt linnusemüüride kõrguse arvutab fotogramm-meetriaga 19. sajandi joonistelt-fotodelt, kus peal korraga nii vallitorn kui ka müürijäänused veel varisemata konsooltorniga.

  Ehk siis selline ilus ca 2-3 m kõrgune vallitorn koos muu linnusega. Kuna õigeusu kirik asub kunstliku künka (bastioni) tipus, oleks see makett mitmes küljest kenasti vaadeldav ja muutuks Paide ühske atraktiivseks vaatamisväärtuseks.

  Kodumaa ajalugu austades,

  Valdo Praust

  Eesti mõisaportaal
  MTÜ Alt-Livland
  www.mois.ee
  mois@mois.ee

   

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein