Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  2 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Weissensteini uus foorum
  asub siin (kliki)

  Foorumid - Paide linn

   Autor Pealkiri: Paide jõgi
  08/05/2004 20:06
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Paide jõgi

  Nagu teada, on Paide jõgi nõuk ajal suunatud Vallimäe külje alt teisele poole teed.
  Näiteks 16. sajandist pärit nn Waxelbergi plaanilt on väga hästi näha, kust jõgi omal ajal kulges.
  Üks 1938. aasta kaart näitab sama.

  Kuulu järgi olnud jõgi muinasajal koguni nii lai, et saarlased käinud seda kaudu oma laevadega siinkandis omale naisi röövimas.

  Igatahes oli võimalik jõe äärde ilmselt üsna varsti peale kindluse ehitamist rajada vesiveski, mis töötas veel ka 20. sajandil.  Kalle Lange eestvedamisel on kavas 14. mail kaasaegset aparatuuri kasutades üles leida ja kaardile märkida Paide jõe vana säng.

  Pärast mõõtmisi, arvutis töötlemist ja võrdlemist teiste andmetega (vanad kaardid jms) saavad ka tulemused tutvustatud.
  Võimalik, et jõesäng saab ka looduses kuidagimoodi tähistatud, nii et huviliste olemasolul võiks selle ka läbi käia. Aga sellest kuuleb lähemalt siis juba mõni aeg peale 14. maid.

  Seniks, kui kellelgi on Paide vana jõega mida iganes huvitavat rääkida, siis olge head 

   
  18/05/2004 18:18
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Paide jõgi

  Mõõtmine sai 14. mail tehtud. Jõesäng sai ka vaiadega tähistatud, kel huvi, saab minna vaatama. Järgmiseks kantakse vana jõesäng kaardile, mida tutvustame ka sellel lehel.

   
  12/05/2005 19:17
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Paide jõgi

  Nüüd siis mõned lubatud pildid Paide jõe markeerimisest:

  http://www.weissenstein.ee/pildid/thumbnails.php?album=34
  Mulle endale üllatuslikult ei näigi jõe taastamine kuigi utoopiline. Jõesäng on alles Sillaotsa silla juurest alates kuni endise suure kivist lasteaiani välja. Ka selle osa Jõe tn kõrval on suuresti alles, paljuski majaomanike poolt koguni süvendatud ja kallastel toestatud.
  Jõgi läbiks küll krunte, kuid maju oluliselt ette ei jääks, sest need on peamiselt ehitatud ju ajal, mil jõgi veel alles oli. Ainus hoone, mis risti ette jääb, on Parkali 20 taga olev pikk kuur.
  Muidugi tuleks paari kohta ehitada ka väiksed sillad.

  Huvitav, et 1973. aastal koostati Eesti NSV Ministrite Nõukogu Riikliku Ehituskomitee Vabariikliku Restaureerimisvalitsuse poolt seoses Paide vanalinna riikliku kaitsetsooni loomisega dokument, mille nimetus on "Paide ajaloolise linnakeskuse osatähtsus linna üldises generaalplaanis" (asub muinsuskaitseameti arhiivis).
  Selle lk-l 16 öeldakse muuhulgas:

  "Väga tähtsat osa etendas linna ilmes Paide jõgi ... Veepiir linna ida- ja lõunaserval on Paide looduslik omapära, mis vajab kindlasti taastamist. Looduslik veekogu on linnale äärmiselt vajalik."

  Viimati muudetud: 13/05/2005 12:33 postitaja Rainer
  05/12/2005 13:34
  Valdo
  Postitused: 5
   
  Re: Paide jõgi

  Mis puudutab jõge, siis mind hämmastas tohutult kuuldus, et Pärnu (Paide) jõgi on enne linnuse asutamist 1265 (1264) voolanud hoopis oluliselt põhja poolt (praeguse turbaraba kandist Reopalu jõe sängi) ja on koos linnusega viidud kunstlikku sängi, mille osaks oli ka linnuse vallikraav.

  Uurisin korra põhjalikult Prääma ümbruse topokaarti ja jõudsin järeldusele, et kui see kuuldus vastab tõele, siis jõgi sai looduslikult kulgeda nii põhja kui ka lõuna poolt Prääma mõisa kõrgendikku. Võimalikku ajaloolist sängi aitaks leida põhjalikud väliuuringud selles piirkonnas; eriti seal, kus turbaraba rajamine ning kuivendustööd pole reljeefi rikkunud.Midagi peal jõest näha olema.

  Kui Prääma mõisa viimase omaniku von Rentelni suhu pandud sõnad vastavad tõele, oli veel 20. sajandi algul midagi tollastest hüdrotehnilistest rajatistest (tammidest) näha.

  Nii et väliuurimisi tegema!

  Kodumaa ajalugu austades,

  Valdo Praust

  Eesti mõisaportaal
  MTÜ Alt-Livland
  www.mois.ee
  mois@mois.ee

  Viimati muudetud: 05/12/2005 13:36 postitaja Valdo
  19/01/2006 14:55
  Rainer
  Postitused: 240

  Administraator   
  Re: Paide jõgi

  Valdo eestvedamisel käisime selle päris vana jõesängi väliuuringutel ära. Minu arust leidsime päris huvitavaid märke selle oletatavalt 700 aastase vana jõesängi kohta. Aga sellest räägib Valdo ise loodetavasti ükskord põhjalikumalt.

  Vanalinna konverentsiga seoses on aga jälle päevakorras Paidet läbinud endise jõekääru taastamine. Konverentsi külalised ei pidanud seda sugugi hullumeelseks, pigem heaks ja Paidet atraktiivsemaks muutvaks ideeks.
  Muidugi nõuab see põhjalikke uuringuid ning otsustava tähtsusega on nende kinnistuomanike arvamus, kelle kruntidelt jõgi taas hakkaks läbi voolama.
  Kel soovi sel teemal arvamust avaldada, saab seda teha siin, kuid lähiajal proovime korraldada ka ühe sellekohase artuelu eelkõige Parkali ja Jõe tn kinnistuomanikega.

   

  Mine üks samm tagasi  

  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein