Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  13 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Helju Jüssi mälestused

  HJ 1. osa

  » 
  » HJ 1. osa
  » HJ 2. osa
  » HJ 3. osa
  » HJ 4. osa
  » HJ 5. osa
  » HJ 6. osa

  “Lapsepõlvest, koolist, ajakirjanikuteest ja elust üldse

  Helju Jüssi

  Järjena Ants Viidalepa EV aegsetele mälestustele Helju Jüssi mälestused nõukogude aja algusest Paide linnas.
  Avaldatud esmakordselt Järva Teatajas
  Nojah, Vallimäega seoses tuleb meelde, et seal oli kohvik. See oli Parkali tänava poolsel nurgal. Mul on selle kohvikuga üks mälestus, mis küll pole eriti sünnis, et juba siis – hallil ajal – koolinoored nõndamoodi käitusid.

  See oli kooli lõpukevadel, vist päev pärast tunnistuste kättesaamist, kui me käisime seal punast veini joomas. Ma ei mäleta, mis mark see oli, aga mõjus küll. Ega ma siis ei teadnud ju, miks jalg nii kergeks ja tuju rõõmsaks läks.

  Kui pärast kohvikuskäiku treppi mööda üles oma pööningukambrisse läksin, siis ma mäletan, et mu jalg tõusis palju kõrgemale kui trepiaste oli … Selline oli minu mälestus elu esimesest veinijoomisest ja Paide Vallimäe kohvikust.

  Elasin tol ajal just keskkooli vastas, Aprilla-papa pööningukambris. Praegu on see Rüütli tänav 1. Seal on üks väike pliidiga toauberik. Aiavilja tänavast olin ma selleks ajaks ära tulnud.


  Rüütli tänava algus. Elasin kooli ajal majas number 1,
  just keskkooli vastas.


  Vallimäe teise nurga peal oli Vene kirik ja sellest on üsna kahju, et seda enam seal ei ole. Kuigi tuleb tunnistada, et kogu kooli ajal, selle nelja aasta jooksul, ei astunud ma kordagi sisse ei vene ega luteri kiriku uksest. Siis ei tehtud ju paljusid asju. Siis ei tohtinud isegi igal ajal sünnipäeva pidada.


  Vallimäe nurgal asus Vene kirik


  Pidasime sünnipäeva valel ajal

  Võib-olla kõige teravam mälestus Paide kooli ajast on 1953. aasta märtsis, kui seesama Jossif Vissarionovitsh, kes oma võltslahke pilguga Paide linna peale vaatas, meid surma läbi oma juhtimisest igaveseks vabastas.

  See oli 5. märtsil 1953. Aga ühel meie klassiõel, Emmi Salumetsal, oli 8. märtsil sünnipäev. Ma mäletan, et ega me varem küll seda pidama ei hakanud, aga surmapäevale järgnesid tõsised leinapäevad.

  Muidugi, 5. märtsil saime koolis Stalini surmast teada ja ma mäletan, et tunnid jäid ära ja igalt poolt kostis tõsine leinamuusika. Me saime aru küll, et asi on murelik kogu suures Nõukogude Liidus, suur juht ja õpetaja on surnud, aga mis meil sellest. Meie unustasime selle siis ära või õigem oleks öelda – me ei arvanud, et peame nii kangesti leinama ja läksime Emmi sünnipäevale.

  Olime seal üsna rõõmsasti nagu noored inimesed ikka, võib-olla kostis mõni naerupahvak tänavalegi. Ju neid teritatud kõrvu seal liikus. Järgmisel päeval tuli sellest väga suur pahandus.

  Keskkooliõpilased olevat demonstreerinud oma rõõmu Stalini surma puhul! Kutsuti julgeolekusse ülekuulamisele, peeti kohut ja alandati käitumishindeid.

  Ma täpselt ei mäleta, millal Ruudu Aimla direktori ametist ja meie koolist ära saadeti, aga see oli mingite poliitiliste pahanduste pärast neil aastatel. See sünni- ja surmapäeva lugu oli meil siis 10. klassi kevadel, meie lõpetasime kooli järgmisel, 1954. aastal.

  Õnneks ei pidanud keegi õpilastest sellepärast koolist lahkuma. Nii teravaks see vahejuhtum ei läinud. Aga pealekaebajaid leidus. Keegi kandis ette, et sealt praeguse kaubamaja kandist Salumetsa korterist kostis naeru ja valjemat juttu, ning sellest aitas. Siis oli ju kerge teada saada, kes koos olid, Paide linn ju nii väike.


  Tagasi ajaloo artiklite juurde
  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein