Menüü
Esileht
Ajalugu
Fotod
Foorumid
Ühendus
Lingid
Registreeru
 
W tegevused
Tegevusaruanded
Aastaaruanded
Toetajad ja liikmed
W-tooted
 
Viimati lisatud
 • Vanalinna konverents
 • ACTAlooline Weissenstein
 • Türi!
 • "Külmkõlad"
 • Posti 12
 • Welopäev
 •  
  Wotod
   
  Praegu siin:
  0 kasutajat
  3 külalist >>
   
  Sisene
  Kasutajanimi:

  Salasõna:

  pea mind meeles

  Registreeru!
  Unustasid oma salasõna?
   


  Posti 12 maja ajaloost

  Posti 12 maja ajaloost

  » Posti 12 maja ajalo...

  Posti tn 12 koolimaja ehitati valmis 1910. aastal. 28. jaanuari 1910. aasta “Paide teataja” andmeil läks maja maksma 24 tuhat Vene rubla.

  Tsaarivalitsus ei olnud vaatamata korduvatele taotlustele asutanud Paidesse gümnaasiumi. Nii avati majas 1910. aastal linnapeal O. Brasche ja kiriku eestseisja V. Stackelbergi eestvõttel Saksa Tütarlaste Eragümnaasium, mida pidas ülal Saksa Kooliselts.

  Kool oli humanitaarkallakuga, valmistas ette haritud seltskonnadaame. Selles õppisid nii eestlannad, kohalikud sakslannad kui ka juuditare ja poolatare. Vastava eksami läbitegemisel saadi koolist koduõpetajanna kutse. Täielikku keskharidust naisgümnaasium ei andnud; selle järele ei olnud Venamaal vajadust, kuna naisi ülikooli ei võetud.

  1914. aastal suleti kool Paide Vene ametnike ja õigeusu kiriku preestri intriigide tõttu. Kool jätkas tegevust 1918. aastal Paide Tütarlaste Reaalgümnaasiumina. Ka siis pidas kooli ülal Saksa Erakoolide Selts. 1920. aastal oli koolis 325 naisgümnasisti, keda õpetasid 13 õpetajat. Õppemaks aastas oli 140 marka, millest 60-70 vaesemat õpilast olid vabastatud. Materiaalset toetust andis ka Järva Maavalitsus.

  4. juulil 1924. a ühendati kõik Paide gümnaasiumid Järva Maakonna Avalikuks Paide Ühisgümnaasiumiks. Gümnaasiumil oli humanitaar-, reaal- ja tütarlaste majapidamisharu. Kool töötas kolmes majas: Posti 12, Tallinna 58 ja Pärnu 57. Paide gümnaasiumis toimis aktiivselt Koolinoorsoo Liit, millel oli palju osakondi: muusika-, spordi- ja kirjanduse osakond, näitering, õpiringid, lugemislaud, raamatukogu, segakoor ja sümfooniaorkester. Igal aastal tõid gümnasistid lavale mõne draama, mõnikord opereti. Paide Ühisgümnaasium kujunes linna ja Järvamaa arvestatavamaks kultuurikeskuseks.

  1934. aasta koolireformiga likvideeriti Paide Gümnaasium oma endisel kujul. 1934/35. õppeaastast ei võetud gümnaasiumi esimesse klassi õpilasi. 1937. aastal likvideerus gümnaasium lõplikult. Uus Paide Keskkool koosnes nüüd progümnaasiumist (5-9 kl) ja gümnaasiumist (10-11 kl). Kuna uues gümnaasiumis õppijate arv vähenes, avati keskkooli juures kaubanduskool. Maja kuulus sel ajal Haridusministeeriumile, krunt Paide linnavalitsusele.

  1941. aastal tabas Posti 12 koolimaja pomm. Sellest ajast pärit fotolt on näha, et muuhulgas on purustatud fuajee lagi kohe sissekäigu juures. Saksa okupatsiooni ajal oli maja halvas seisukorras. Õppetöö oli lünklik ja lõppes 1944. aasta märtsis. Poistele anti kätte lõputunnistused ja nad mobiliseeriti lennuväe abiteenistusse, osad emigreerusid välismaale. 1944. aasta sügisel alustas Posti 12 majas tööd keskkool. 1945. aastal nimetati keskkooli direktoriks Ruudi Aimla (Priit Aimla isa).

  1963. aastal avati uus Keskkooli hoone Aiavilja tänaval. Alates 1964. aastast tegutses Posti 12 majas Paide Pioneeride Maja, mis nimetati 1989. aastal Koolinoorte Huvikeskuseks. Kuni 2001. aastani asus majas linna raamatukogu. Sellest ajast alates seisab maja tühjana.

  Allikas: mh. “Paide-Eestimaa süda”, 1991, lk 76-80

  Tagasi ajaloo artiklite juurde
  In English
   
  Ajaleht

   
  Paide Teataja
 • Uudised
 • Artiklid
 • Kreisilinnas
 • Kuulutused
 •  
  Paide linna veeb
  paide.ee
   
  Toeta pärandit
   
  Fotoalbum
   
   

  kasutatud tarkvara PhpWebThings
  Kõik õigused reserveeritud Ühendusele Weissenstein